اخبارگردشگری و مهاجرت
موضوعات داغ

تسهیل اقامت در آلمان؛ قانون جذب بیشتر کارگران ماهر تصویب شد!

پارلمان آلمان قانون جذب کارگر ماهر را تصویب کرد

با توجه به نیاز روزافزون کشور آلمان به جذب کارگران ماهر و مشکلات فزاینده کمبود نیروی کار در برخی حرفه‌ها، پارلمان آلمان در روز جمعه تصمیم‌های مهمی را به منظور جذب بیشتر کارگران ماهر و کمک به رفع کمبودهای موجود در این زمینه به تصویب رساند. این اقدام با هدف تعزیز صنعت و توسعه اقتصاد کشور، بهبود شرایط کارگران و رفع نیازهای روزمره آنها انجام شده است.

نمایندگان مجلس آلمان با ۳۸۸ رای موافق در مقابل ۲۳۴ رای مخالف و ۳۱ رای ممتنع به قانون جدید رای دادند. این قوانین ورود متخصصان فناوری اطلاعات را که فاقد مدرک دانشگاهی هستند اما دارای مدارک دیگری هستند، تسهیل می‌کند. همچنین پناهجویانی که قبل از ۲۹ مارس وارد آلمان شده‌اند و توامان هم شرایط لازم و هم یک پیشنهاد شغلی داشته باشند، می‌توانند در صورت انصراف از درخواست‌های پناهندگی خود، اجازه اقامت به عنوان یک فرد حرفه‌ای را دریافت کنند که بدین ترتیب نیاز به ترک کشور و درخواست مجدد برای مجوز کار آن‌ها از بین خواهد رفت.

قانون جذب بیشتر کارگران ماهر تصویب شد

علاوه بر این‌ها، کارگران بسیار ماهر مجاز خواهند بود مادامی که بتوانند اقوام خود را از نظر مالی پوشش دهند، آن‌ها را نیز به آلمان بیاورند. پیش‌تر مطلبی به عنوان «کارت شانس آلمان چیست و به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟» نیز در مجله رسا نوشته شده که مطالعه آن نیز برای شما خالی از لطف نخواهد بود.

برخی از مشاغل مورد نیاز کدامند؟

آلمان سال هاست که به دنبال جذب کارگران ماهر از خارج از اتحادیه اروپا است. کارشناسان می‌گویند که این کشور سالانه به حدود ۴۰۰ هزار مهاجر ماهر نیاز دارد چرا که نیروی کار فعلی آن سالخورده است و رو به کاهش دارد.

آژانس ملی کار در آلمان، در اوایل این ماه اعلام کرد که از ۱۲۰۰ حرفه مورد بررسی، ۲۰۰ شغل در سال گذشته با کمبود نیروی کار مواجه بوده‌اند که این نسبت در سال قبل از آن ۱۴۸ شغل بوده است. در این گزارش آمده است که رانندگان اتوبوس، مشاغل خدماتی در هتل‌ها و رستوران‌ها و مشاغل فلزکاری از جمله مواردی بودند که به این فهرست اضافه شده است.

سایر مشاغلی که آلمان در تامین نیروی کار آن نیازمند نیروز کار است عبارتند از: مراقبت‌های پرستاری، مراقبت از کودکان، صنعت ساختمان و فناوری خودرو، راننده کامیون، معمار، داروساز و متخصصان فناوری اطلاعات است. اگر تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری درباره لیست مشاغل مورد نیاز دولت آلمان و نحوه اخذ اقامت کاری در این کشور به دست آورید، مقاله «شرایط کار در آلمان + لیست مشاغل مورد نیاز در 2023» را مطالعه کنید.

انتقاد بلوک محافظه‌کاران

انتقاد بلوک محافظه‌کاران

نانسی فایزر، وزیر کشور آلمان به قانونگذاران گفت: «کمبود نیروی کار ماهر یکی از بزرگترین ترمزهای رشد اقتصادی در آلمان محسوب می‌شود و در همه‌جا با کمبود کارگران ماهر روبرو هستیم.» او این قانون را «گامی بزرگ برای آینده [آلمان]» توصیف کرد.

آندره لیندهولز، یکی از نمایندگان ارشد بلوک محافظه‌کاران مخالف ضمن محکوم کردن این قانون، این طرح را به‌عنوان طرحی یاد کرد که بیش از اینکه افراد با مهارت را به دنبال داشته باشد،‌اتفاقا افراد کم‌مهارت را وارد کشور می‌کند، و به مهاجرانی که پیش‌تر قرار بود آلمان را ترک کنند اجازه می‌دهد در این کشور اقامت داشته باشند و الزام دانستن زبان آلمانی را نیز کم می‌کند. وی تاکید کرد که دولت در حال «ایجاد انگیزه‌های جدید برای مهاجرت غیرقانونی به آلمان» است.

امتیازدهی

امتیاز کاربران: 4.61 ( 4 رای)

سعید رنجبر

سعید رنجبر هستم، مدیر آژانس دیجیتال مارکتینگ رسا من عاشق دنیای بی‌انتهای محتوا هستم و از اینکه بتونم یک متن جذاب بنویسم لذت می‌برم

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا