گردشگری و مهاجرت
موضوعات داغ

کارت شانس آلمان چیست و به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

همه چیز درباره کارت شانس آلمان

بر اساس گزارش‌های رسمی ارائه شده در سال 2022، در سال جدید میلادی آلمان با کمبود 1.7 میلیون نیروی کار روبه‌رو خواهد بود و بر همین اساس باید برای جذب نیروی کار ماهر، سیاست‌های جدیدی اتخاذ کند. یکی از این سیاست‌ها «کارت شانس» یا «کارت فرصت» آلمان نام دارد که یک راهکار جدید برای جذب نیروی کار مهاجر به آلمان است. با این سیستم، مهاجران حتی بدون داشتن پیشنهاد کار قطعی، اجازه دارند به آلمان مهاجرت کنند؛ اما چه شرایطی لازم است تا افراد بتوانند به این برنامه مهاجرتی آلمان دست یابند؟ به چه معیارهایی برای صدور امتیازات توجه می‌شود و حداقل امتیاز لازم جهت دریافت کارت شانس آلمان چقدر است؟

در این مقاله از مجله رسا، قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم و به بررسی جزئیات بیشتری درباره سیستم کارت شانس آلمان بپردازیم. پس با ما همراه باشید و در انتها سوالات خود را با ما و سایر مخاطبین مجله خبری رسا در میان بگذارید.

کارت شانس آلمان یا کارت فرصت آلمان چیست؟

کارت شانس یا کارت فرصت یک برنامه از سوی دولت آلمان است که با هدف جذب نیروی کار با تحصیلات بالا و تجربه کاری حرفه‌ای از سراسر جهان، به ویژه فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و کارآفرینان، ایجاد شده است. این برنامه مخصوص افراد ماهر و باتجربه‌ای است که برای کار در آلمان به دنبال یک راه ورود آسان و کم هزینه هستند. اگر مشتاق هستید تا اطلاعات کاملی را درباره شرایط کار در آلمان به دست آورید، می‌توانید روی لینک درج شده کلیک کنید و مقاله جامعی که در این رابطه تهیه شده را مطالعه فرمایید.

کارت شانس آلمان یا کارت فرصت آلمان چیست؟

برنامه کارت شانس هنوز به صورت رسمی تصویب نشده است و در حال بررسی در پارلمان آلمان قرار دارد. با این حال، پیشنهاد این برنامه توسط وزارت کار و امور اجتماعی آلمان ارائه شده است و قرار است در آینده نزدیک مورد بررسی قرار گیرد. افرادی که می‌توانند در برنامه کارت شانس ثبت‌نام کنند، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و افراد متخصص با تجربه کاری حرفه‌ای هستند که به دنبال فرصتی برای شروع یا ادامه فعالیت حرفه‌ای در آلمان هستند. خبر خوب اینکه، در این برنامه افرادی که به زبان آلمانی تسلط ندارند هم می‌توانند شرکت کنند.

نحوه امتیازدهی و جدول امتیازات کارت شانس آلمان چگونه است؟

برای درخواست مهاجرت به آلمان از طریق برنامه کارت شانس، شخص باید حداقل 6 امتیاز را در بخش‌های مختلف کسب کند. این معیارها شامل تحصیلات، سابقه کار، سن، مهارت زبان آلمانی، سابقه زندگی در آلمان و داشتن اسپانسر است. امتیاز هر یک از این معیارها به شرح زیر هستند:

 • 4 امتیاز: اگر فرد دارای صلاحیت حرفه‌ای خاصی (مدرک تحصیلی) باشد.
 • 3 امتیاز: اگر فرد دارای حداقل سه سال سابقه کار باشد.
 • 2 امتیاز: اگر فرد دارای مهارت زبان آلمانی در سطح B2 باشد.
 • 1 امتیاز: اگر فرد دارای مهارت زبان آلمانی در سطح B1 باشد.
 • 2 امتیاز: اگر فرد کمتر از 35 سال سن داشته باشد.
 • 1 امتیاز: اگر فرد بیشتر از 35 سال سن داشته باشد.
 • 1 امتیاز: اگر فرد در آلمان اسپانسر داشته باشد.
 • 1 امتیاز: اگر فرد در پنج سال گذشته حداقل 6 ماه به طور قانونی در آلمان زندگی کرده باشد.

بنابراین، برای اخذ کارت شانس و مهاجرت به آلمان، شخص باید حداقل 6 امتیاز را کسب کند و باید توانایی تأمین هزینه‌های خود را داشته باشد. نکته قابل توحه این است که حداکثر امتیازی که یک فرد متقاضی کارت شانس می‌تواند به دست آورد، 13 امتیاز است.

تفاوت ویزای جاب سیکر با کارت شانس آلمان

برخلاف آن چه که بسیاری از افراد تصور می‌کنند، کارت شانس آلمان با ویزای جاب سیکر تفاوت‌های فراوانی دارد که در ادامه این بخش، به برخی از این موارد اشاره کرده‌ایم:

الزام به یادگیری زبان آلمانی

در برنامه جاب سیکر، آموزش زبان آلمانی یکی از شرایط اساسی برای اخذ ویزای کاری است. اما در برنامه کارت شانس آلمان، این الزام وجود ندارد و شخص متقاضی می‌تواند بدون یادگیری زبان آلمانی و با تسلط کافی بر زبان انگلیسی، در صورت انتخاب او توسط کارفرمای آلمانی به کارش ادامه دهد.

تفاوت ویزای جاب سیکر با کارت شانس آلمان

شرایط و ویژگی‌های متقاضیان

در برنامه جاب سیکر، برای اخذ ویزای کاری باید مراحل طولانی و پیچیده‌ای را طی کرد، از جمله تایید شغل، سن، تحصیلات و تجربیات کاری. اما در برنامه کارت شانس آلمان، هر فردی که دارای مدرک تحصیلی حداقل لیسانس و  دارای سابقه حرفه‌ای است، می‌تواند درخواست خود را برای شرکت در این برنامه ارسال کند.

تعداد ظرفیت

در برنامه کارت شانس آلمان، تعداد محدودی فرصت برای شرکت‌کنندگان وجود دارد و تنها ۱۰٪ از کل درخواست‌ها پذیرفته می‌شوند، اما در برنامه جاب سیکر، ظرفیت برای درخواست کنندگان وجود ندارد و تمام درخواست‌ها پس از بررسی‌های لازم می‌توانند پذیرفته شوند.

چگونه می‌توانیم برای دریافت کارت شانس درخواست دهیم؟

برای ثبت درخواست برای دریافت کارت شانس جهت مهاجرت کاری به آلمان تا پایان ماه فوریه ۲۰۲۳، هنوز به صورت دقیق اعلام نشده است. اما به احتمال بسیار زیاد، باید مدارک خود را به صورت آنلاین در سایتی که در آینده نزدیک اعلام می‌شود، بارگزاری کنید. برای این منظور، شما باید مدارک تحصیلی و اسناد شغلی خود را به زبان آلمانی ترجمه رسمی کنید و همراه با مدرک زبان آلمانی و پاسپورت خود را زودتر ترجمه کرده و آماده کنید تا بتوانید جزو اولین شرکنندگان در این طرح باشید. به احتمال زیاد باید مدارکی دال بر تمکن مالی برای زندگی در مدت زمان موقت در آلمان نیز ارائه دهید. میزان تمکن مالی هنوز اعلام نشده است. همچنین، شرح دقیقی از مدت زمان اقامت متقاضی در آلمان بر اساس کارت فرصت تا پایان فوریه ۲۰۲۳ نیز اعلام نشده است.

کارت شانس آلمان چیست

متقاضیانی که با ارائه مدارک، موفق به اخذ حداقل امتیاز شوند، می‌توانند کارت فرصت برای مهاجرت به آلمان دریافت کرده و با ارائه آن به سفارت آلمان، ویزای خود را جهت مهاجرت کاری به آلمان در مدت زمان موقت دریافت کنند. پس از اخذ موقعیت شغلی در آلمان و ارائه مدارک آن به اداره مهاجرت در آلمان، می‌توانید اقامت کاری خود را دریافت کرده و پس از سه سال زندگی در آلمان، جهت شهروندی آلمان اقدام کنید.

جمع بندی نهایی

به طور خلاصه، کارت شانس آلمان یکی از راه‌های دولت آلمان برای جذب نیروی کار ماهر است. این کارت به متقاضیانی که می‌خواهند به آلمان مهاجرت کنند بر اساس سیستم امتیازدهی ارائه می‌شود. این سیستم، بر اساس فاکتورهایی از جمله تحصیلات، سابقه کار و زبان آلمانی، به متقاضیان امتیاز می‌دهد. حداقل امتیاز لازم جهت دریافت کارت شانس 6 امتیاز است؛ با این حال، با ارائه یک سری شرایط که در مطلب به آن‌ها پرداختیم، افراد می‌توانند امتیاز بالاتری را در این طرح دریافت کنند. به همین دلیل، در صورت آغاز به کار طرح کارت شانس، تمامی افرادی که به دنبال مهاجرت به آلمان هستند می‌تواند یک فرصت عالی برای ورود به این کشور دریافت کنند.

سعید رنجبر

سعید رنجبر هستم، مدیر آژانس دیجیتال مارکتینگ رسا من عاشق دنیای بی‌انتهای محتوا هستم و از اینکه بتونم یک متن جذاب بنویسم لذت می‌برم

6 دیدگاه

 1. Everything is very open with a clear clarification of the challenges.
  It was definitely informative. Your site is very useful.
  Many thanks for sharing!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا