خودرو
موضوعات داغ

بررسی KMC X5 و تفاوت های آن با جک S5

کی ام سی X5 چه تفاوتی با جک S5 دارد؟

جک S5 را می‌توان موفق‌ترین خودرو چینی بازار ایران لقب داد. این خودرو از اوایل دهه 1390 تاکنون توسط کرمان موتور به تولید می‌رسد و با وجود ثبات ساختار فنی و ظاهر، همچنان نزد مشتریان محبوب است. بدیهی است که کرمان موتور قصد ندارد ستاره فروش خود را از سبد محصولاتش کنار بگذارد. در نتیجه نسخه جدید جک S5 را طی سالیان بعدی به تولید خواهد رساند. آنچه در این مقاله تحت عنوان بررسی KMC X5 می‌خوانید، نگاهی به همین خودرو و تفاوت‌های آن با جک S5‌ فعلی است.

KMC X5 نسخه جدیدی از جک S5 است که با برخی تغییرات از ماه‌های آتی روانه بازار خواهد شد. این خودرو سومین نسخه از جک S5 محبوب به شمار می‌رود که در بازار ایران عرضه شده است. در صورتی که تداوم عرضه این خودرو با استقبال مشتریان همراه باشد، می‌توان به تولید خودروهای بیشتر بر اساس پلتفرم و موتور جک S5 توسط کرمان موتور امیدوار بود.

رویه مشترک خودروسازان ایران و چین

خودروسازی چین طی دو دهه اخیر پیشرفت چشم‌گیری را تجربه کرده است که می‌توان با بررسی محصولات موتوری این کشور، متوجه آن شد. با این حال یک رویه بین خودروسازان چینی و ایرانی مشترک است. این رویه تولید خودروهای قدیمی در قالب جدید است که جک S5 یکی از نمونه‌های همین رویه به شمار می‌رود.

بررسی کی ام سی X5

این خودرو در قالب نسخه اصلی و فیس‌لیفت تا سال 2019 توسط جک به تولید رسید، اما پس از توقف تولید، به موزه منتقل نشد. جک این خودرو را به برند زیرمجموعه خود یعنی سهول منتقل کرد تا تحت عنوان سهول X6 به تولید برسد.

هم‌زمان با توقف تولید جک S5 اصلی در چین و مشکل در تأمین قطعات لازم برای مونتاژ این خودرو، کرمان موتور نیز تصمیم گرفت تا نسخه جدیدتر این خودرو را روی خط تولید قرار دهد. این خودرو بر اساس سیستم جدید نام‌گذاری کرمان موتور، KMC X5 نامیده می‌شود؛ بنابراین آرم و نشان جک به طور کلی از روی آن حذف شده است. در صورتی که امتیاز پلتفرم و قوای فنی این خودرو توسط کرمان موتور خریداری شده باشد، امکان توسعه محصولات دیگری در بخش کراس‌اوور بر اساس پلتفرم جک S5 وجود دارد.

در حال حاضر بررسی KMC X5 تنها یک خودرو جدید بازار را به مشتریان معرفی می‌کند. تاکنون این خودرو در مراحل اول و دوم سامانه یکپارچه فروش خودرو عرضه نشده است و احتمالاً در مراحل بعدی شاهد فروش این خودرو خواهیم بود. با این حال مشخص است که از چند ماه دیگر، KMC X5 به طور کامل جایگزین جک S5 فیس‌لیفت در خط تولید کرمان‌موتور خواهد شد.

تفاوت‌های ظاهری KMC X5 و جک S5

نخستین بخش از بررسی KMC X5، مربوط به تفاوت‌های ظاهری چشمگیر این خودرو با نسخه قبلی است. کرمان موتور از سال 1399 نسخه فیس‌لیفت جک S5 را جایگزین مدل استاندارد کرد. این نسخه تغییرات ظاهری بسیار محدودی را در مقایسه با جک S5 اصلی تجربه کرده بود و تشخیص این خودرو از نسخه اصلی آن کاری سخت به شمار می‌رفت. با این حال در KMC X5، حجم تفاوت‌ها بسیار چشمگیر هستند و به مخاطب حس جدید بودن را القا می‌کنند.

تغییرات در نمای عقب KMC X5
تغییرات در نمای عقب KMC X5

همانند اکثر فیس‌لیفت‌ها، حجم تغییرات در نمای جلو KMC X5 محسوس است. چراغ‌ها، جلوپنجره و سپر خودرو به طور کامل نسبت به جک S5 تغییر کرده‌اند تا با خودرویی مدرن‌تر روبرو باشیم. چراغ‌های روشنایی اصلی بر اساس ترند روز به نواحی جانبی سپرها منتقل شده‌اند و چراغ‌های روشنایی در روز بالای آن‌ها قرار گرفته‌اند.

جلوپنجره دو تکه جک S5 در KMC X5 حذف شده است و به جای آن یک ذوزنقه مشکی‌رنگ بزرگ قرار دارد. حتی نشان خودرو نیز که در جک S5 روی جلوپنجره قرار داشت، به کاپوت خودرو منتقل شده است. همان‌گونه که در ابتدای بررسی KMC X5 اشاره کردیم، این خودرو نشانی از جک یا سهول ندارد و به جای آن، لوگو کرمان موتور روی کاپوت آن نصب شده است.

تغییرات محدود نمای جانبی و عقب خودرو

با حرکت به سمت نمای جانبی خودرو، تغییرات به صورت ناگهانی افت می‌کنند. این قسمت تغییرات چندانی را تجربه نکرده است و قالب درب‌ها همچنان شبیه به جک S5‌ فیس‌لیفت هستند. تنها دو بخش در این قسمت متفاوت است. نخست قاب آینه‌ها هستند که طرح جدیدی دارند. طرح رینگ‌های خودرو نیز تغییر کرده است تا جلوه اسپرت خودرو تکمیل شود. با توجه به تیره بودن طرح رینگ‌ها، خرید KMC X5 در رنگ‌های تیره باعث افزایش جذابیت ظاهری خودرو خواهد شد.

نمای جانبی KMC X5
کی ام سی X5

در بخش عقب، شاهد طرح جدیدی هستیم که برای کاسه چراغ‌ها و درب پنجم KMC X5 اتخاذ شده است. اکنون ظاهر عقب این خودرو به دیگر محصولات جدید کرمان موتور همچون کی ام سی J7 شباهت یافته است که این موضوع برای مشتریان رضایت‌بخش خواهد بود. متأسفانه خروجی‌های اگزوز تقلبی که روی سپر جک S5 قرار داشتند، روی سپر KMC X5 نیز مشاهده می‌شوند. ابعاد و اندازه KMC X5 نسبت به جک S5 نیز بدون تغییر خاصی باقی مانده است، چرا که پلتفرم و همچنین اکثر بخش‌های بدنه دو خودرو مشترک هستند.

بررسی KMC X5 در بخش داخلی

حجم تغییرات KMC X5 در بخش داخلی، بسیار بیشتر از فضای خارجی خودرو است. دلیل این مسئله نیز کاملاً بدیهی است، قالب‌گیری داشبورد جدید با پلاستیک، بسیار راحت‌تر از طراحی قطعات بدنه با ورق‌های فلزی است. کابین این خودرو به طور کامل متحول شده و تنها اشتراک آن با جک S5، فاصله محوری اتاق KMC X5 است.

مجموعه پنل ابزار KMC X5 به صورت دیجیتالی تغییر وضعیت داده است تا جذابیت بیشتری برای راننده داشته باشد. یک نمایشگر بزرگ 12.8 اینچی تبلت مانند در مرکز داشبورد کی ام سی X5 قرار گرفته است که تنظیمات سیستم سرگرمی و سیستم تهویه از طریق آن انجام می‌شوند. دکمه‌های فیزیکی تا حد امکان از کابین خودرو حذف شده‌اند و برای کنترل ابزارهای مختلف خودرو، به لمس متکی خواهید بود.

یکی دیگر از تغییرات خوشایند داخلی که در جریان بررسی KMC X5 متوجه آن شدیم، در بخش فرمان خودرو روی داده است. فرمان خودرو به صورت دو شاخه و دی‌کات طراحی شده است که حس و حال خودروهای گران‌تر را به راننده القا می‌کند. اهرم تغییر وضعیت دنده نیز فرم چرخان دارد و به کنترلر حرکتی خودروهای برقی شبیه است؛ بنابراین رانندگی اسپرت با KMC X5 امکان‌پذیر نیست و بایستی با این خودرو آرام و متین رانندگی کنید.

بررسی KMC X5 در بخش داخلی
کابین KMC X5

طراحان برای کاستن از یکنواختی کابین خودرو، نوارهای نارنجی رنگ و قطعات طوسی را به برخی بخش‌های کابین اضافه کرده‌اند. البته هنوز مشخص نیست این خودرو با کدام طرح تریم داخلی به دست مصرف‌کنندگان خواهد رسید. با این حال تغییرات چشمگیر فضای داخلی، بر تصمیم نهایی مصرف‌کنندگان جهت خرید این خودرو تأثیر مثبت خواهد داشت.

تفاوت‌های کوچک فنی

بررسی KMC X5 در بخش مشخصات فنی به ما نشان می‌دهد که حجم تفاوت‌ها بسیار محدود هستند. کی ام سی X5 از مشخصات فنی مشترک با جک S5 فیس‌لیفت بهره می‌برد که شامل موتور 1.5 لیتری TGDi ( به همراه تزریق مستقیم سوخت) و گیربکس شش سرعته دوکلاچه است. همانند گذشته، انتقال قدرت در این خودرو تنها به دیفرانسیل جلو صورت می‌گیرد و این خودرو یک کراس‌اوور شهری است.

با این وجود تغییرات محدود انجام شده در بخش نرم‌افزاری خودرو، باعث شده‌اند تا پیشرانه KMC X5 توان و گشتاور بیشتری تولید کند. حداکثر راندمان این پیشرانه اکنون به 172 اسب بخار قدرت و 280 نیوتن متر گشتاور رسیده است. با نگاهی به این ارقام و مقایسه با 171 اسب بخار و 251 نیوتن متر گشتاور جک S5 فیس‌لیفت، می‌توان به 30 نیوتن‌متر گشتاور بیشتر KMC X5 پی برد. وزن دو خودرو مشابه است که حدود 1.45 تن برآورد می‌شود، بنابراین انتظار داریم تا در زمینه حرکتی کی ام سی X5 توانا‌تر از جک S5 فیس‌لیفت ظاهر شود.

البته افزایش راندمان KMC X5 بر سایر بخش‌ها نیز تأثیر گذاشته است. نخست آن که این خودرو از استاندارد عدم آلایندگی یورو 6 پیروی می‌کند؛ بنابراین برای پر کردن باک آن، به سوخت باکیفیت نیاز خواهید داشت. از سوی دیگر تغییرات نرم‌افزاری باعث کاهش مصرف سوخت ترکیبی خودرو شده است. جک S5 فیس‌لیفت در صد کیلومتر به 8.6 لیتر بنزین نیاز دارد، در حالی که KMC X5 در همین مسافت 7.9 لیتر بنزین می‌سوزاند. با نگاهی به جدول زیر می‌توان مشخصات فنی این دو خودرو را با هم مقایسه کرد:

نام خودرو KMC X5 جک S5
مشخصات موتور 1.5 لیتری 4 سیلندر توربوشارژ 1.5 لیتری 4 سیلندر توربوشارژ
اسب بخار 172 اسب بخار قدرت 171 اسب بخار قدرت
گشتاور 280 نیوتن متر گشتاور 251 نیوتن متر گشتاور
گیربکس گیربکس شش سرعته دوکلاچه گیربکس شش سرعته دوکلاچه
مصرف سوخت ترکیبی 7.9 لیتر 8.6 لیتر
محور محرک دیفرانسیل جلو دیفرانسیل جلو

جدول مقایسه مشخصات فنی کی ام سی X5 و جک S5

ارتقای امکانات و تجهیزات

KMC X5 به عنوان دومین فیس‌لیفت جک S5 و محصولی که برای سال 2023 در نظر گرفته شده است، با ارتقای تجهیزات و امکانات به دست مشتریان می‌رسد. از جمله تجهیزات این خودرو می‌توان به این موارد اشاره کرد: چهار کیسه هوا، سیستم کنترل پایداری و کنترل کشش، سنسور پارک و دوربین عقب، دوربین ثبت وقایع، رادار نگهدارنده بین خطوط و سیستم هشدار تصادف از جلو.

ارتقای امکانات و تجهیزات

جمع‌بندی

بررسی KMC X5 در بخش‌های مختلف، نشان می‌دهد که بخش عمده تمرکز سازندگان این خودرو بر ارتقای فضای داخلی و امکانات خودرو قرار داشته است. اصلاحات ظاهری برای تطبیق با استانداردهای روز در حد نیاز انجام شده‌اند. همچنین پیشرانه خودرو نیز با چند ارتقای کوچک، راندمان بهتری را ارائه می‌دهد. با این حال در بخش تجهیزات و فضای داخلی است که مالک KMC X5 تفاوت اصلی را احساس خواهد کرد.

با عرضه KMC X5 توسط کرمان موتور، بخش میان‌رده سبد محصولات این شرکت نیز به‌روز خواهد شد. رقیب جدی کی ام سی X5‌ در بازار ایران، ام وی ام X55 پرو مدیران خودرو خواهد بود. هر دو خودرو از نظر ابعاد و همچنین امکانات در یک رده قرار می‌گیرند، اما در بخش مشخصات فنی تفاوت‌هایی میان آن‌ها وجود دارد. رقابت بین KMC X5 و ام وی ام X55 پرو، یکی از جذاب‌ترین دوئل‌های چند سال اخیر بازار ایران خواهد بود.

سوالات متداول

  • KMC X5 چه زمانی به بازار عرضه خواهد شد؟

انتظار داریم کی ام سی X5 در سال 1403 به بازار عرضه شود.

  • قیمت KMC X5 در چه محدوده‌ای خواهد بود؟

با توجه به اصلاحات انجام شده روی KMC X5، قیمت این خودرو بیشتر از جک S5‌ فیس لیفت تعیین خواهد شد. انتظار داریم تا قیمت این خودرو بیش از یک میلیارد و 200 میلیون تومان تعیین شود.

  • آیا KMC X5 قابلیت آفرود دارد؟

خیر. کی ام سی X5‌ یک کراس‌اوور دیفرانسیل جلو است و قابلیت آفرود ندارد.

امتیازدهی

امتیاز کاربران: 4.3 ( 2 رای)

سعید رنجبر

سعید رنجبر هستم، مدیر آژانس دیجیتال مارکتینگ رسا من عاشق دنیای بی‌انتهای محتوا هستم و از اینکه بتونم یک متن جذاب بنویسم لذت می‌برم

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. سایت بسیار تکمیل و با توضیحات کامل. ممنون از تیم خوب رسا خسته نباشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا