تکنولوژی
موضوعات داغ

آیا خرید گوشی از دبی به صرفه است؟

از دبی گوشی بخریم یا نه؟

یکی از بازارهای قدرتمند و پررونقی که در ایران وجود دارد، گوشی موبایل است. دلیل آن نیاز مردم و کاربردی بوده که روزبه‌روز در حال افزایش است و به همین خاطر این محصول فروش بسیار زیادی دارد. با توجه به تنوع بسیار گسترده‌ای که در این عرصه وجود داشته و نوساناتی که در ارز مشاهده می‌کنیم برخی از افراد معتقدند که خرید گوشی از برخی کشورهای دیگر ممکن است مقرون‌به‌صرفه باشد. حال اگر قصد سفر به کشورهای خارجی مانند دبی را دارید و یا به ‌عنوان تاجر دائم در حال رفت‌وآمد هستید، شاید برایتان سوال باشد که آیا خرید گوشی از دبی به صرفه است یا خیر.

خرید و واردات گوشی‌ها با ارز در دوره‌ای که تحریم هستیم سود بسیار اندکی می‌تواند داشته باشد، اما برخی از فروشندگان گوشی به‌ دنبال وارد کردن عمده گوشی‌های همراه هستند. برای اینکه بتوانید با آگاهی کامل اقدام به انجام این کار کنید ما در ادامه این مقاله از مجله رسا با توجه به نوسانات ارزی و همچنین موارد موثر دیگر این سوال را بررسی کرده‌ایم و شما در صورتی ‌که قصد انجام این کار را دارید بهتر است تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

نحوه خرید گوشی از کشور دبی

با توجه به اینکه قیمت نهایی گوشی همراه و تمام کالاهای وارداتی وابسته به نرخ ارز بوده و سود واردکننده در برخی شرایط بالا است، این موضوع باعث می‌شود که بیشتر خریداران به فکر خرید گوشی به صورت مستقیم از کشور خارجی باشند. حال اینکه آیا خرید گوشی از دبی به صرفه است یا خیر را می‌توان بر اساس بررسی‌هایی که در ادامه کرده‌ایم پاسخ داد.

نحوه خرید گوشی از کشور دبی

 

خرید گوشی از این کشور با استفاده از روش‌های مختلفی امکان‌پذیر بوده و لازم است با هر کدام از روش‌های وارد کردن آن آشنا شوید:

۱- خرید موبایل به‌ صورت واردات گسترده

برای اینکه بتوانید گوشی موبایل را به صورت واردات گسترده از دبی خریداری کنید بایستی شرکت بازرگانی داشته باشید. سپس با داشتن کارت بازرگانی و همچنین پیمودن مراحل پیچیده و طولانی خریدتان را انجام دهید که این روش قانونی بوده و می‌توان با انجام موارد گفته شده خرید را به صورت سیستماتیک انجام داد.

۲- خرید موبایل به‌ صورت مسافری

برای اینکه پاسخ سوال آیا خرید گوشی از دبی به صرفه است را بدهیم باید شرایط خرید را به صورت کاملی بدانید تا با در نظر داشتن نکات متعدد مانند قوانین گمرک، پرداخت هزینه رجیستری، ترخیص کالا و… خریدتان را انجام دهید. در صورت کلی شما به ‌عنوان یک مسافر می‌توانید به یک فروشگاه معتبر مراجعه کرده و گوشی مد نظرتان را خریداری کنید، البته توجه داشته باشید که این در حالتی است که ممنوعیتی برای ورود مدل خاص و یا برند خاصی از گوشی وجود نداشته باشد و سپس بعد از خرید و به هنگام وارد کردن گوشی به کشور هزینه رجیستری را در گمرک پرداخت کنید.

این هزینه بر اساس ارزش‌گذاری تعیین می‌شود و در محل گمرک تخمین زده و اعلام خواهد شد. شما لازم است بر اساس مدل گوشی و همچنین مبلغی ک پرداخت کرده‌اید هزینه رجیستری مربوطه را نیز بپردازید. بد نیست بدانید که شما تا یک ماه پس از وارد کردن گوشی به کشور وقت دارید تا وارد وب‌سایت گمرک شده و عوارض را پرداخت کنید. در این شرایط پیامکی از سامانه همتا برای شما ارسال می‌شود که از آن طریق می‌توانید گوشی را به نام خودتان ثبت کنید.

آیا خرید گوشی از دبی به صرفه است؟

خرید گوشی از دبی مزایای بسیار زیادی دارد ولی باید توجه داشته باشید که این مزایا تنها در موارد خاصی مشخص می‌شود؛ به همین دلیل برای اینکه پاسخ سوال آیا خرید گوشی از دبی به صرفه است را با جزئیات کاملی پاسخ دهیم در ادامه معایبی که در خرید گوشی از دبی وجود دارد را بررسی کرده‌ایم.

  • در صورتی ‌که دلیل مسافرت شما به دبی تنها خرید گوشی به‌صرفه است باید بدانید که هزینه هواپیما، هتل، رفت‌وآمد و گشت‌وگذار به قدری بالا خواهد بود که شما بایستی بیشتر از هزینه مورد نیاز خود برای خرید گوشی در ایران را بپردازید.
  • اگر از فروشگاه‌های معتبر خرید نکنید احتمال اینکه یک گوشی تقلبی و یا دست دوم را به شما فروخته باشند دور از ذهن نیست به همین دلیل لازم است فروشگاه‌های معتبر را از قبل بشناسید و یا پرس‌وجو کنید.
  • یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که بایستی در هنگام خرید و وارد کردن گوشی به ایران در نظر داشت گمرک ایران است و بایستی برای این کار طبق قانون گمرک رفتار کنید تا گوشی شما به درستی کار کرده و فعال شود. در غیر این‌ صورت ممکن است با چالش‌های مختلفی روبرو شوید و حتی گوشی شما به صورت کامل از کار بیفتد.

آیا خرید گوشی از دبی به صرفه است؟

به همین جهت در پاسخ به سوال آیا خرید گوشی از دبی به صرفه است می‌توان گفت که تنها در صورتی مقرون‌به‌صرفه خواهد بود که شما فقط به قصد خرید گوشی به این کشور سفر نکنید و همچنین تمام قوانین گمرک را بدانید و در نهایت مهم‌ترین مورد پیدا کردن فروشگاهی مناسب برای خرید است.

فرآیند واردات گوشی از دبی به چه صورت است؟

زمانی‌ که شما قصد خرید عمده گوشی‌هایی نظیر سامسونگ یا آیفون را دارید و یا در هنگامی که به صورت مسافرتی گوشی را وارد کشور می‌کنید موارد مختلفی وجود دارد که بایستی رعایت کنید. همانطور که گفته شد برای وارد کردن عمده نیاز به ثبت شرکت و استفاده از کارت بازرگانی دارید و خرید تکی و به صورت مصرف شخصی نیز نیازمند پیمودن مراحل خاصی است.

در قسمت‌های قبل سوال آیا خرید گوشی از دبی به صرفه است به صورت کامل بررسی شد، اما در ادامه تمام فرآیندی که بایستی برای وارد گوشی انجام شود را بررسی می‌کنیم تا به راحتی بتوانید تصمیم بگیرید که آیا این کار به صلاحتان است یا خیر. در زیر فرآیند واردات را به شکل کاملی آورده‌ایم:

۱- مراجعه به دفاتر گمرک در فرودگاه

تمامی فرودگاه‌های بین‌المللی که در کشور وجود دارند دارای دفتر گمرک هستند تا کار شما را به بهترین نحو ممکن و سریع‌ترین حالت انجام دهند. در واقع زمانی‌ که گوشی خود را خریداری کرده و سپس به دفتر گمرک مراجعه می‌کنید، در چنین شرایطی اظهار وارد کردن گوشی مسافرتی و پرداخت هزینه رجیستری سریع‌ترین روش ممکن برای دریافت رجیستری خواهد بود. مسئول گمرک نیز اطلاعات تلفن همراه شما را به همراه مبلغ مورد نیاز برای پرداخت اعلام می‌کند. پس از پرداخت مجوزی ارائه می‌شود که تا زمان ثبت نهایی در سامانه همتا لازم است این مجوز را در دست داشته باشید و پس از آن گوشی شما رجیستری شده و می‌توانید بدون هیچ‌گونه مشکلی استفاده کنید.

گوشی خریدن از دبی

۲- مراجعه به وب سایت گمرک

اگر به هر دلیلی زمان لازم برای مراجعه به دفتر گمرک را ندارید، بایستی به وب سایت گمرک مراجعه کرده و تمام اطلاعات مربوط به تلفن همراه را در این سامانه ثبت کنید. توجه داشته باشید که تنها 30 روز پس از ورود به کشور زمان دارید و سپس کد IMEI گوشی را وارد کرده و تمام مشخصات از شما خواسته می‌شود. با وارد کردن تمامی موارد شما می‌توانید در سامانه ثبت‌نام کرده و سپس اطلاعاتتان را نیز وارد کنید.

بد نیست بدانید که وارد کردن اطلاعات گذرنامه و هویتی به این دلیل انجام می‌شود که ثابت کند گوشی شما به صورت مستقیم از دبی و به صورت مسافرتی خریداری شده است و از روش‌های غیرقانونی برای این کار استفاده نکرده‌اید. پس از وارد کردن تمامی اطلاعات به صورت صحیحی در سامانه به درگاه پرداخت متصل می‌شوید تا هزینه‌ای که تعیین شده است را پرداخت کرده و مجوز را دریافت کنید. در دست داشتن مجوز تا زمان ثبت نهایی را فراموش نکنید، در غیر این صورت امکان رجیستری وجود نخواهد داشت.

با توجه به مراحل گفته شده می‌توان در پاسخ به سوال آیا خرید گوشی از دبی به صرفه است، گفت که این کار تنها در حالتی که برای سفر قصد ورود به کشور را دارید و صرفا قصد شما فقط خرید گوشی نباشد مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

جمع‌بندی

گوشی موبایل یکی از مهم‌ترین وسیله‌هایی است که امروزه همه افراد به دنبال خرید جدیدترین مدل آن هستند. از آنجایی که نوسانات ارز در تعیین قیمت موبایل تاثیر بسیار زیادی دارد، افراد ترجیح می‌دهند که در هنگام سفر به کشورهایی مانند دبی این وسیله را با قیمتی مناسب‌تر خریداری کنند، اما شاید برایتان سوال ایجاد شود که آیا خرید گوشی از دبی به صرفه است یا خیر. در پاسخ به این سوال باید بدانید که نحوه خرید گوشی موبایل از این کشور به دو صورت خرده و عمده انجام می‌شود. نوع خرده بدین صورت است که شما در هنگام سفر به فروشگاه معتبر رفته و گوشی مورد علاقه‌تان را خریداری می‌کنید و در هنگام ورود به کشور با مراجعه به گمرک و ثبت مشخصات گوشی و پرداخت عوارض مجوزی به شما داده می‌شود.

در نوع دوم که خرید به صورت عمده است شما باید شرکت خود را ثبت کرده و سپس با کارت بازرگانی خود و همچنین طی کردن مراحل قانونی و پیچیده به شکل سیستماتیک گوشی را وارد کنید که این مرحله سختی‌هایی دارد. به همین دلیل لازم است با افراد خبره در این زمینه مشورت کنید. در حالت کلی خرید گوشی از دبی در صورتی به‌صرفه است که شما از تمام هزینه گمرک باخبر باشید، فروشگاه معتبری را در آن کشور بشناسید و در نهایت سفر شما صرفا برای خرید گوشی نباشد؛ زیرا هزینه‌های رفت‌وآمد، هتل و… بسیار بالا است.

سوالات متداول

  • آیا خرید گوشی از دبی به صرفه است؟

در صورتی‌ که به منظور خرید گوشی به این کشور سفر نکنید خرید شما کاملا به صرفه خواهد بود.

  • نحوه خرید گوشی از دبی به چه صورت است؟

شما می‌توانید به دو صورت عمده و خرده گوشی مورد نظر خود را وارد کشور کرده و هزینه‌های لازم را برای رجیستری پرداخت کنید.

  • در خرید عمده گوشی از دبی چه مدارکی لازم است؟

برای این کار بایستی شرکت خود را ثبت کرده و با استفاده از کارت بازرگانی و همچنین طی کردن تمام فرآیندهای قانونی و اداری گوشی را به کشور وارد کنید.

امتیازدهی

امتیاز کاربران: 4.1 ( 1 رای)

سعید رنجبر

سعید رنجبر هستم، مدیر آژانس دیجیتال مارکتینگ رسا من عاشق دنیای بی‌انتهای محتوا هستم و از اینکه بتونم یک متن جذاب بنویسم لذت می‌برم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا