کسب و کار
موضوعات داغ

بهترین راهکارها برای دستیابی به موفقیت مالی!

چگونه به موفقیت مالی برسیم؟

ما نمی‌توانیم به «موفقیت مالی» برسیم، بدون این که تعریف واقعی از آن را بدانیم. در این مقاله، تلاش می‌کنیم با پشت سر گذاشتن کلیشه‌ها، جواب سوال «موفقیت مالی چیست؟» را پیدا کنیم؛ در واقع به نتیجه رسیدن بدون درک درست از ماهیت موفقیت مالی، می‌تواند ناقص باشد. با تمام این توضیحات، ذکر این نکته ضروری است که عاملی که باعث پیچیدگی موضوع می‌شود، معنا و تعریف مختلفی است که هرکس از زاویه دید خود به این ماجرا دارد. با این حال، در مسائل مالی چندین اصل کلی مطرح بوده که اکثر افراد در آن‌ها اتفاق نظر دارند. در ادامه، به بیان اصول و نکاتی می‌پردازیم که احتمالاً با برخی از آن‌ها آشنایی دارید؛ علاوه‌‌بر آن، نظر شما را به مواردی جلب می‌کنیم که شاید تا کنون به آن فکر نکرده باشید.

موفقیت مالی چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، موفقیت مالی معنای واحدی ندارد. با این حال، برای داشتن یک آینده مالی بهتر توصیه‌های زیادی وجود داشته که شاید به هیچ یک از آن‌ها ایرادی وارد نباشد. در این مقاله یاد می‌گیرید که چگونه اهداف مالی مناسبی تعیین کنید و به عبارتی، بفهمید که تا کنون کجای راه را اشتباه رفته‌اید.

از گذشته گفته‌اند، «نابرده رنج، گنج میسر نمی‌شود»! بی‌شک رسیدن به موفقیت مالی که در ذهن دارید، مستلزم تغییراتی در سبک زندگی فعلی شما خواهد بود. یکی از مهم‌ترین این تغییرات، کسب سواد مالی است. نتایج تحقیقاتی در این زمینه نشان می‌دهد که بسیاری از افراد حتی تا سنین بزرگسالی، به درک درستی از سواد مالی نمی‌رسند. این در حالی است که افزایش سواد مالی به شما کمک می‌کند که آگاهانه خرج کنید، هزینه‌های خود را مدیریت کنید و در نهایت، برای پس‌انداز کردن جا باز کنید. فقط با این شرایط است که شما در یک مسیر مالی صحیح حرکت می‌کنید و همچنین دوران بازنشستگی و حتی میراث عزیزان خود را نیز تضمین خواهید کرد؛ اما همه این موارد از یک گام اساسی آغاز می‌شوند: برداشت و ذهنیت خود را از موفقیت مالی تعیین کنید!

موفقیت مالی از چه نظر اهمیت دارد؟

موفقیت مالی مهم است، زیرا بدون پول و منابع مالی کافی، زندگی تلخ و دشوار خواهد بود. همین جا باید کلیشه «پول خوشبختی نمی‌آورد» را کمی تغییر دهیم و بگوییم پول می‌تواند عامل احساسات منفی و نارضایتی از زندگی شود! برای آن‌که درآمد شما صرفاً در مسیر پرداخت قبوض، تهیه غذا، حفظ سرپناه و هزینه‌های حمل و نقل خرج نشود، باید قدم‌های جدیدی بردارید و به چیزی بیش از یک حقوق ماهانه یا دستمزد فکر کنید. سلامت، روابط و حتی تجربیات ما در طول زندگی با وضعیت مالی‌مان رابطه مستقیم دارد. به طور خلاصه، ما با بهبود وضعیت مالی خود، می‌توانیم بهتر زندگی کنیم، روابط بهتری داشته باشیم و انسان بهتری باشیم. به همین دلیل، مطالعه نکات مطرح شده در این مقاله برای هر فردی ضرورت دارد.

موفقیت مالی از چه نظر اهمیت دارد؟

چطور به موفقیت مالی برسیم؟

پیش از آن‌که به وضعیت مالی و درآمد دلخواه خود فکر کنید، لازم است بر موجودی فعلی جیب‌تان اشراف داشته باشید. به طور کلی، برای ارزیابی وضعیت مالی و رسیدن به موفقیت مالی، بهتر است 5 عامل زیر را در نظر داشته باشید:

نسبت درآمد به مخارج

طبیعتاً درآمد شما باید از مخارج‌تان بیشتر باشد. اگر این معادله برای دخل‌وخرج شما برقرار نیست، هر دو عامل یعنی دخل‌وخرج باید مورد بررسی قرار بگیرند. اصلاح این معادله ساده است! یا باید از شغل خود بیشتر درآمد کسب کنید، یا از مخارج خود بکاهید. البته گفتن این حرف‌ها یک چیز است، عمل به آن چیز دیگر!

تحت نظر بودن میزان بدهی‌ها

قبول کنید که درآمد شما تماماً به مخارج زندگی تعلق ندارد. برای پرداخت بدهی‌ها، باید درصد مناسبی از درآمد خود را اختصاص دهید و در عین حال، از مدیریت آن‌ها غافل نشوید. به یاد داشته باشید که همزمان با پرداخت بدهی‌ها، باید به سرمایه‌های شما نیز اضافه شود؛ به همین دلیل، توصیه می‌شود که مرز بدهی‌های خود را از ودیعه مسکن، خودرو و تحصیل فراتر نبرید. حال اگر با پرداخت بدهی‌ها و مخارج پولی باقی بماند، می‌توانید به بهبود وضعیت مالی خود فکر کنید.

پس انداز برای گام‌های بزرگ

پس‌اندازی که در مسیر سرمایه‌گذاری خرج شود، به بهبود وضعیت مالی و تحقق رویاهایتان منتهی خواهد شد. برای خرید خانه‌ای بزرگ‌تر یا ماشینی جدیدتر، گسترش کسب‌وکار، بهبود وضعیت تحصیل فرزندان و مواردی از این قبیل، باید دست به دامن پس‌اندازتان شوید.

هزینه روزهای مبادا

کارشناسان توصیه می‌کنند که حداقل پس‌اندازی به اندازه مخارج 3 ماه داشته باشید. غیر از شرایطی مانند بیماری، خریدهای ضروری و یا جبران ضررها، به این پس‌انداز دست نزنید.

هزینه روزهای مبادا

آرامش در ایام بازنشستگی

شما برای همیشه کار نخواهید کرد؛ پس از همین لحظه برای آینده خود آسایش بخرید! طرح‌های ارائه شده برای بازنشستگی و انواع بیمه را در زندگی دست‌کم نگیرید. حتما تا اینجا متوجه شده‌اید که موفقیت مالی یعنی چه و شما در کدام مرحله از آن قرار دارید. حال برای این‌‌که از هر کجا که هستید چندین گام به سمت جلو جهش کنید، می‌توانید از دستورالعمل جامع زیر کمک بگیرید:

12 گام در مسیر موفقیت مالی

 1. برنامه‌ریزی کنید و به آن پایبند بمانید.
 2. درآمد و دارایی‌های خود را بسنجید.
 3. بودجه‌بندی کنید.
 4. قبوض و بدهی‌ها را به موقع پرداخت کنید.
 5. با پرداخت بدهی‌ها، آزادی عمل بیشتری ایجاد کنید.
 6. کمتر از درآمد خرج کنید.
 7. پس‌انداز ضروری و نقدینگی کافی داشته باشید.
 8. از خدمات بیمه استفاده کنید.
 9. برنامه بازنشستگی داشته باشید.
 10. همه سرمایه خود را در یک شاخه متمرکز نکنید.
 11. با دید بلندمدت سرمایه‌گذاری کنید.
 12. از کارشناسان مشاوره بگیرید.

آنچه افراد پولدار توصیه می‌کنند

استفاده از تجربیات افراد موفق، همیشه راهگشای اشخاصی است که در اول مسیر قرار دارند. شاید نتوانید در هیچ کتاب و مقاله‌ای، فوت کوزه‌گری موفقیت فردی و مالی را پیدا کنید. در ادامه، به مواردی اشاره می‌کنیم که اغلب افراد پولدار یا سرمایه‌دار، روی آن اشتراک نظر دارند:

برای تحت تأثیر قرار دادن دیگران خرج نکنید

حتماً شما هم بارها با دیدن لایف استایل ساده بیلیونرهایی مانند ایلان ماسک، بیل گیتس و یا… شگفت‌زده شده‌اید. حقیقت این است که بسیاری از افراد ثروتمند، پول و زمان خود را برای نمایش آنچه که جامعه انتظار دیدنش را دارد، هدر نمی‌دهند. آن‌ها می‌دانند که موفق شده‌اند و ضرورتی برای اثبات آن نمی‌بینند. علاوه‌بر آن، اگر برای نمایش ثروت خود هزینه می‌کردند، شاید به این اندازه پولدار نمی‌شدند!

از تحمیل هزینه‌های غیرضروری بپرهیزید

هزینه‌های غیرضروری تهدیدی برای وضعیت مالی شما محسوب می‌شوند؛ چه در پرداخت قبوض و وام تأخیر کنید، چه کارمزد انتقال پول از طریق کارت بانکی را بپردازید، هزینه‌ بیهوده‌ای را متحمل می‌شوید که به سادگی می‌توان جلوی آن را گرفت.

همه تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد نگذارید

خوب است با مطالعه انواع فرصت‌های سرمایه‌گذاری، سبد سهام متنوعی ایجاد کنید. هدف از انجام این کار ساده است؛ کاهش ریسک ورشکستگی! به این منظور، شرکت‌هایی را انتخاب کنید که در آن سرمایه‌گذاری با مبالغ کم نیز امکان‌پذیر است. ابزارهای ساده‌ای مانند نمودار‌های دایره‌ای را برای درک بهتر وضعیت سرمایه خود به کار ببرید. سرمایه‌گذاری متنوع اما حساب‌شده، ثروت شما را در بازار پرتلاطم این روزها حفظ کرده و حتی گسترش می‌دهد. برای داشتن سرمایه‌گذاری متنوع، ابتدا به سواد مالی و سپس به تجربه نیاز خواهید داشت. اگر دانش مالی لازم را نداشته باشید، حتی هزینه‌های مبادله نیز شما را از پای درمی‌آورد! از سرمایه‌گذاری در مقیاس کوچک شروع کنید، از اشتباهات خود درس بگیرید و سپس با اعتمادبه‌نفس کافی در این مسیر قدم بگذارید. به یاد داشته باشید که سرمایه‌گذاری متنوع ضامن سود یا ضرر شما نیست؛ بلکه روشی است که ریسک سرمایه‌گذاری را کنترل می‌کند.

رسیدن به موفقیت مالی

برنامه‌ریزی مالیاتی داشته باشید

ثروتمندان تا لحظه پرداخت مالیات، دست روی دست نمی‌گذارند. آن‌ها با کمک مشاوران مالیاتی، مبلغ مالیات را در طی سال کاهش داده و اشتباهات مالیاتی را سرکوب می‌کنند.

به خیریه‌ها کمک مالی کنید

کمک به خیریه‌ها یک عمل دو سر برد است. شما می‌توانید با کمک به سازمان‌های واجد شرایط، در تنظیم اظهارنامه مالیاتی خود از آن کمک بگیرید و در عین حال، به افراد دیگر کمک کرده باشید.

در انتخاب مشاور مالی وسواس به خرج دهید

برای کمک گرفتن از مشاوران مالی و حقوقی، نیازی نیست که حتماً ثروتمند باشید؛ بلکه سرمایه‌گذاری روی یک تیم هوشمند پشتیبانی، همان آن چیزی است که شما را ثروتمند می‌کند. با این حال، نباید کسب‌وکار خود را با مراجعه به مشاورین مبتدی یا غیرقابل اعتماد، در معرض خطر قرار دهید.

در انتخاب مشاور مالی وسواس به خرج دهید

فریب زمان‌بندی را نخورید

حقیقت این است که فردای هیچ بازاری، به طور قطعی قابل پیش‌بینی نیست. ثروتمندان با افزایش وسعت افق دید خود، نوسانات بازار و شک و تردید را کنار گذاشته و بیشتر با استراتژی خرید و نگهداری پیش می‌روند.

رئیس خودتان باشید

اگر به بهبود وضعیت مالی خود فکر می‌کنید، کسب‌وکاری مستقل ایجاد کنید؛ زیرا اگر تنها بر حقوقی که برای شما تعیین شده‌ تکیه کنید، آزادی عمل چندانی برای انتخاب نخواهید داشت.

روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید

اگر سن و سال اندکی دارید، سرمایه‌گذاری بر آگاهی و مهارت‌هایتان بهترین کاری است که می‌توانید برای رسیدن به موفقیت مالی انجام دهید؛ حتی اگر این سرمایه‌گذاری در حد خرید یک کتاب سواد مالی یا شرکت در کلاس‌های مهارت‌آموزی باشد، بازهم بی‌تأثیر نیست.

مشاغلی با امکان رشد انتخاب کنید

صبر و استقامت نیز از سرمایه‌های اصلی شما محسوب می‌شوند. حتی اگر قرار است مدتی را با وضعیت مالی پیچیده بگذرانید، اطمینان حاصل کنید که در مسیر پیشرفت قرار گرفته‌اید و درجا نمی‌زنید.

مشاغلی با امکان رشد انتخاب کنید

به آنچه انجام می‌دهید، اشتیاق داشته باشید

همه ما می‌دانیم که وقتی به کاری علاقه نداریم، همه انرژی و پتانسیل خود را برای انجام آن صرف نمی‌کنیم؛ از آنجا که برنامه‌ریزی برای رسیدن به موفقیت فردی و مالی ابعاد مختلف زندگی را درگیر می‌کند، خوب است شغلی انتخاب کنید که از پرداختن به آن بیزار و گریزان نباشید.

نتیجه‌گیری

موفقیت مالی نه شانس است، نه یک رویداد یک شبه و آنی. تا زمانی که در مسیر موفقیت فردی و مالی قرار نگیرید و به دنبال اقبال‌های یک شبه باشید، هیچ نتیجه‌ای نخواهید رسید. اگر در ابتدای جوانی هستید، تمام تمرکز خود را برای به دست آوردن پوزیشن شغلی مناسب و محبوب‌تان معطوف کنید. اصلاً موفقیت مالی بدون شغل بی‌معنی است. در این مسیر تا جای ممکن دانش و مهارت خود را بالا ببرید و همیشه آپدیت باشید. بعد از رسیدن به درآمد، دریافتی و هزینه‌های خود را یادداشت کنید تا فهرستی منظم از وضعیت مالی‌تان داشته باشید. این نقطه، همان نقطه‌ای است که کم‌کم باید افق دیده سرمایه‌گذاری را به اهداف مالی خود اضافه کنید و روتین افراد ثروتمند را پیش بگیرید.

سعید رنجبر

سعید رنجبر هستم، مدیر آژانس دیجیتال مارکتینگ رسا من عاشق دنیای بی‌انتهای محتوا هستم و از اینکه بتونم یک متن جذاب بنویسم لذت می‌برم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا