کسب و کار
موضوعات داغ

اینفلوئنسری چیست و چه مزایایی برای کسب و کارها دارد؟

همه چیز درباره اینفلوئنسری و مزایای آن

یکی از روش‌های جدید جذب مخاطب و تبلیغات، اینفلوئنسری است که در آن برندها، از افراد اثرگذار در شبکه‌های اجتماعی برای معرفی محصول خودشان و فروش آن استفاده می‌کنند. مخاطبان به این افراد اعتماد دارند و به همین دلیل، حرفشان را به راحتی قبول می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود تا میزان تعامل افراد موجود در این صفحات با محصول افزایش پیدا کند و احتمال فروش آن نیز به طور چشمگیری افزایش پیدا کند. برای استفاده صحیح از این روش مارکتینگ، باید نسبت به آن آگاهی کاملی داشته باشید. به همین دلیل در ادامه این مطلب از مجله رسا، به تعریف دقیق این روش پرداخته‌ایم و توضیح داده‌ایم که اینفلوئنسری چیست. همچنین اهمیت و مزایای آن را بیان می‌کنیم تا بتوانید در هنگام انتخاب راحت‌تر باشید و این کار را راحت‌تر انجام دهید.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

به تمامی فعالیت‌هایی که برای معرفی محصولات، تبلیغ یا فروش آن‌ها از طریق افراد اثرگذار صورت می‌گیرد، اینفلوئنسر مارکتینگ گفته می‌شود. این افراد به طور معمول نظرات خودشان را در مورد محصول بیان می‌کنند و به این صورت معرفی کالا یا خدمات شما را به انجام می‌رسانند. میزان بازدهی این روش بسیار بالا است، زیرا به صورت غیرمستقیم و برای مخاطبان هدف محصول موردنظر انجام می‌شود.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اگر محصول موردنظر، کیفیت خوبی داشته باشد، افراد استفاده‌کننده از آن باعث به وجود آمدن موجی برای استفاده از آن کالا می‌شوند و میزان آگاهی افراد نسبت به کالا را با استفاده از بازاریابی دهان به دهان، افزایش می‌دهند. البته، استفاده از این روش محدود به شبکه‌های اجتماعی نیست و می‌توان از آن در بسترهای مختلفی مانند وبلاگ یا تبلیغات ویدیویی تلویزیونی استفاده کرد که باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید.

اینفلوئنسری چیست؟

اگر می‌خواهید بدانید که اینفلوئنسری چیست باید بگوییم اینفلوئنسر کسی است که روی تعدادی از انسان‌ها اثرگذار است و می‌تواند نظرات آن‌ها را در مورد موضوعی تغییر دهند. دلیل این اثرگذاری، شناخته‌شدن آن‌ها در حوزه کاری خودشان به عنوان یک فرد با تجربه یا صاحب سبک است. به طور معمول می‌توانید این افراد را در بستر شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر، لینکدین و تیک‌تاک پیدا کنید، زیرا تعداد مخاطبان بسیار بیشتر است و نظرات راحت‌تر دیده می‌شوند. در هنگام انتخاب باید به تعداد فالوور و میزان تعامل افراد با محتوای آن‌ها توجه داشته باشید.

زیرا ممکن است که یکسری از افراد با استفاده از فالوور فیک سعی کنند، خودشان را به عنوان اینفلوئنسر جا بزنند. از طرفی دیگر اگر میزان تعامل مخاطبان با محتوای فرد موردنظر کم باشد، میزان اثرگذاری تبلیغ شما نیز به طور قابل‌توجهی کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین، اینفلوئنسر باید شناخت خوبی نسبت به مخاطبان خودش داشته باشد تا بتواند محصول شما را در زمان مناسب معرفی کند. به این چند ویژگی باید در هنگام انتخاب افراد اثرگذار دقت داشته باشید.

مالیاتی که دولت برای اینفلوئنسرها تعیین کرد چقدر است؟

در بالا توضیح دادیم که اینفلوئنسری چیست و چه معنایی دارد، حال بهتر است با مقدار مالیات تعیین شده برای این افراد اشنا شوید. سید احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت درباره دریافت مالیات از اینفلوئنسرهای بالای ۵۰۰ هزار ممبر گفت: بخش زیادی از این فعالان تمکین نکرده‌اند با این حال ما مکلف به اجرای قانون هستیم. اخذ مالیات از این افراد که بیش از ۵۰۰ هزار هستند در بودجه آمده بود. ۵۵۱ کاربر شناسایی شده و مشمول حکم قانون بودجه ۱۴۰۱ بوند که ۱۳۱ فعال بیش از ۲۳۰۰ میلیارد تومان درآمد داشته اند و وزارت اقتصاد دنبال اجرای قانون است. وی تاکید کرد: بخش زیادی از این فعالان تمکین نکرده اند با این حال ما مکلف به اجرای قانون هستیم.

انواع اینفلوئنسر

افراد اثرگذار، دارای انواع مختلفی هستند و می‌توان آن‌ها را بر اساس معیارهای مختلف دسته‌بندی کرد. در ادامه این موارد را به شما خواهیم گفت و ویژگی‌های آن‌ها را بیان خواهیم کرد تا به آگاهی کاملی در این زمینه بسیار مهم برسید:

دسته‌بندی انواع اینفلوئنسر بر اساس تعداد فالوور

یکی از مهم‌ترین معیارهایی که می‌توان، با استفاده از آن‌ها، اینفلوئنسرها دسته‌بندی کرد، تعداد فالوور است. بر این اساس، این افراد به چهار دسته مگا اینفلوئنسر، ماکرو اینفلوئنسر، میکرو اینفلوئنسر و نانو اینفلوئنسر تقسیم‌بندی می‌شوند. توضیحات لازم در مورد آن‌ها را در ادامه این قسمت برای شما بیان خواهیم کرد تا آن‌ها را بشناسید و بدانید از کدام یک می‌توانید برای چه اهدافی بهتری استفاده کنید.

مگا اینفلوئنسر

به افراد اثرگذاری که تعداد فالوور آن‌ها بیش از یک میلیون است، مگا اینفلوئنسر گفته می‌شود. افراد سیاسی، سلبریتی‌ها و برخی از افراد مشغول در حوزه‌های مختلف دیگری مانند تکنولوژی نیز در این دسته قرار می‌گیرند. این نوع اینفلوئنسر‌ها برای ایجاد جریان، گزینه‌هایی مناسب هستند و می‌توانند محصول یا کالای شما را به سرعت سر زبان‌ها بیندازند. البته باید توجه کنید که حوزه کاری آن‌ها مرتبط به محصولتان باشد، در غیر این صورت نمی‌توانند اثر قابل‌توجهی برای شما داشته باشد.

ماکرو اینفلوئنسر

قیمت تبلیغات این افراد، به نسبت دیگر انواع اشخاص اثرگذار، بیشتر است که باید به آن در هنگام انتخابشان دقت داشته باشید. البته میزان صمیمت این افراد و تعامل مخاطبان با آن‌ها کم‌تر دیگر اینفلوئنسرها است. این افراد به صورت انحصاری با برندها کار می‌کنند، این موضوع باعث می‌شود تا برند شما منحصربه‌فرد شود و ارزش بالاتری در میان مخاطبان پیدا کنید. این مورد یکی از مهم‌ترین مزیت‌های کار کردن با این دسته از اشخاص اثرگذار به شمار می‌آید. همچنین حرفه‌ای بودن آن‌ها در انجام تبلیغات باعث می‌شود تا این کار را به صورت بهتری انجام دهند.

ماکرو اینفلوئنسر

از نظر تعداد فالوور این افراد، در دسته دوم قرار می‌گیرند و بین صد هزار تا یک میلیون دنبال‌کننده دارند. ماکرو اینفلوئنسر در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کنند و محدود به یک حوزه خاص نیستند و برای معرفی برند و افزایش فروش، گزینه‌های مناسبی به نظر می‌رسند؛ زیرا صفحات آن‌ها به طور همزمان دارای دو مشخصه صمیمت و تعداد فالوور موردنیاز برای دیده شدن است. دسترسی راحت‌تر مخاطبان به این دسته از افراد، نیز دیگر مزیت آن‌ها به شمار می‌آید. مخاطبین این افراد، ارتباط بیشتری با حوزه کاری آن‌ها دارند و همین موضوع سبب می‌گردد تا تعامل بیشتری نیز داشته باشند.

قبل از انتخاب این دسته از اینفلوئنسر‌ها، اعتبارشان و تجربه‌های کارهای قبلی آن‌ها با برندهای متفاوت را به طور کامل بررسی کنید. قیمت اعلامی آن‌ها از مگا اینفلوئنسر کم‌تر است و نسبت به میکرو و نانو اینفلوئنسر‌ها، هزینه تبلیغات بالاتری دارند، زیرا به نسبت آن‌ها تعداد درخواست‌های بالاتری برای تبلیغ دارند.

میکرو اینفلوئنسر

به افرادی که بین ده تا صد هزار فالوور دارند، میکرو اینفلوئنسر گفته می‌شود. هماهنگی بیشتری مخاطبان این دسته از افراد اثرگذار نسبت به دو نوع قبلی، مشخصه اصلی آن‌ها به شمار می‌آید؛ اما میزان دیده‌شدنشان بسیار کم‌تر از دو دسته است:

نانو اینفلوئنسر

اگر به دنبال تبلیغات و فروش در یک حوزه خاص جغرافیایی هستید، باید به سراغ، نانو اینفلوئنسر بیایید. تعداد دنبال‌کنندگان این افراد، به طور معمول کم‌تر از ده هزار نفر است؛ اما رابطه آن‌ها با تک‌تک این افراد، صمیمی است. در خیلی از مواقع، امکان دارد که حتی با مخاطبان خودشان، ملاقات‌های حضوری نیز داشته باشند. مزیت دیگر این افراد، هزینه بسیار پایین آن‌ها برای انجام تبلیغات است که آن‌ها را برای معرفی محصولات برندهای کوچک، مناسب می‌کند. همچنین نرخ تبدیل مخاطبین این دسته از اینفلوئنسر‎‌ها، بسیار بیشتر از دیگر انواع است.

انواع اینفلوئنسر

در کنار به کارگیری این دسته از افراد اثرگذار، باید از یک مگا یا ماکرو اینفلوئنسر نیز استفاده کنید، زیرا میزان بازدیدشان کم است و به کارگیری دو دسته دیگر، می‌تواند به خوبی این نقطه ضعف را برطرف کند. تجربه این اشخاص در تبلیغات کم است و به همین دلیل باید ریزبه‌ریز فرآیند را با آن‌ها چک کنید تا بتوانید از انجام‌شدن صحیح کمپین موردنظر خودتان مطمئن شوید.

دسته‌بندی انواع اینفلوئنسر بر اساس نوع فعالیت

اینفلوئنسرها را می‌توان بر اساس نوع کارشان نیز به دو دسته تقسیم‌بندی کرد که در ادامه توضیحات لازم در مورد آن‌ها را برای شما بیان می‌کنیم تا به آشنایی کاملی در این زمینه برسید:

واینر

به افرادی که در شبکه‌های اجتماعی به تولید محتوای طنز و بامزه می‌پردازند، واینر گفته می‌شود. پس از افزایش تعداد فالوور این اشخاص، می‌توان از آن‌ها در اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کرد. البته باید توجه کنید که میزان تعامل و مرتبط‌بودن آن‌ها کم است و تنها می‌توانند برای آگاهی از برند، موارد مناسبی به نظر برسند؛ اما میزان دیده‌شدن پست‌های آن‌ها بسیار زیاد است و این موضوع سبب می‌شود تا کالا یا خدمات شما به خوبی توسط افراد مختلف در شبکه‌های اجتماعی متفاوت دیده شود.

بلاگر

بلاگر کسی است که در حوزه‌های مختلف تخصصی به تولید محتوای ویدیویی و صوتی در شبکه‌ها اجتماعی می‌پردازد. این دسته از اشخاص اثرگذار برای فروش گزینه‌های مناسبی هستند، زیرا تعامل و نرخ تبدیلشان صفحات آن‌ها بسیار بالاتر است؛ بنابراین توصیه می‌کنیم، از آن‌ها در اینفلوئنسر مارکتینگ خودتان استفاده کنید. اگر می‌خواهید بدانید که «بلاگری چیست و چقدر درآمد دارد؟» روی لینک درج شده کلیک کنید و مقاله دیگری از مجله رسا که به این موضوع اختصاص داده شده را مطالعه کنید.

مزایای اینفلوئنسر مارکتینگ

حال که به خوبی داتستید اینفلوئنسری چیست، زمان آن فرا رسیده که بدانید اینفلوئنسر مارکتینگ، مزیت‌های فراوانی دارد و فواید زیادی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. برخی از مهم‌ترین مزیت‌ها را در ادامه برای شما بیان می‌کنیم تا به آگاهی کاملی در این زمینه برسید:

آگاهی از برند را افزایش می‌دهد

برند اورنس یا آگاهی از برند، یکی از گام‌ها اساسی در برندینگ به شمار می‌آید که باید به آن اهمیت زیادی بدهید؛ زیرا هرچه آگاهی از برند افزایش پیدا کند، تعداد افراد مراجعه‌کننده برای مشاهده محصولتان و خریدش نیز افزایش خواهد یافت. اینفلوئنسر مارکتینگ به این کار کمک زیادی می‌کند و آن را برای شما ممکن می‌سازد، بنابراین توصیه می‌کنیم، از آن استفاده کنید.

اینفلوئنسر مارکتینگ آگاهی از برند را افزایش می‌دهد

سرنخ‌های مناسب برای تولید محتوا به شما می‌دهد

بعد از انجام هر کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ، شما شناخت بیشتری نسبت به مخاطب پیدا می‌کنید و می‌توانید سرنخ‌های محتوایی مناسبی برای تولید محتوای خودتان پیدا کنید.

بازدهی خوب و هزینه‌ی مناسبی دارد

اگر اینفلوئنسر مارکتینگ به درستی انجام شود و طبق برنامه پیش برود، می‌تواند نتایج و بازدهی بسیار خوبی برای شما به همراه داشته باشد؛ بنابراین باید به برنامه آن توجه ویژه داشته باشید و آن را به درستی تدوین کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را به دست بیاورید.

اهمیت اینفلوئنسر مارکتینگ برای کسب و کارها

اینفلوئنسر مارکتینگ به دلیل‌های مختلی برای کسب و کارها، اهمیت زیادی دارد که مهم‌ترین آن‌ها را در این بخش برای شما بیان می‌کنیم.

اعتماد مشتریان به اینفلوئنسر‌ها زیاد است

به طور معمول، اعتماد مشتریان به اینفلوئنسرها زیاد است و به همین دلیل راحت‌تر به حرف آن‌ها گوش می‌دهند. همین موضوع باعث می‌شود تا بازدهی تبلیغ برند موردنظر بهبود قابل‌توجهی داشته باشد.

اینفلوئنسر‌ها می‌توانند در بهترین زمان، پیام شما را به درستی منتقل کنند

افراد اثرگذار مخاطب هدف را می‌شناسند و می‌دانند که باید چه نوع محتوای تبلیغی را در چه زمانی به آن‌ها ارائه داد. به این صورت میزان تعامل مخاطبان با آن محتوا، افزایش قابل‌توجهی خواهد یافت.

به شما امکان دسترسی راحت‌تر به مخاطبین هدفتان را می‌دهد

با استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ، شما دسترسی راحت‌تری به مخاطبان هدف خودتان خواهید داشت و می‌توانید تبلیغات خودتان را به آن‌ها آسان‌تر نمایش دهید.

اینفلوئنسر مارکتینگ

جمع‌بندی

در مقاله اینفلوئنسری چیست، به این مطلب پرداختیم که یکی از روش‌های تبلیغات، اینفلوئنسر مارکتینگ است که مزیت‌های فراوانی برای برندها دارد و کمک می‌کند تا افراد سریع‌تر و بهتر، محصول آن‌ها را بشناسند. قیمت تمام‌شده این روش از تبلیغات، نسبت به دیگر موارد، بسیار پایین‌تر است و این موضوع یکی از مهم‌تری دلیل‌های استفاده از آن به شمار می‌آید؛ بنابراین به کارگیری آن را به شما توصیه می‌کنیم تا بتوانید میزان دیده‌شدن کالای یا خدمات خودتان و فروش آن را به طور چشمگیری افزایش دهید.

امتیازدهی

امتیاز کاربران: 4.54 ( 4 رای)

سعید رنجبر

سعید رنجبر هستم، مدیر آژانس دیجیتال مارکتینگ رسا من عاشق دنیای بی‌انتهای محتوا هستم و از اینکه بتونم یک متن جذاب بنویسم لذت می‌برم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا