سبک زندگی
موضوعات داغ

رنگ كردن چوب مبل چطوری انجام می شود؟

چطور چوب مبل را رنگ کنیم؟

داشتن تنوع در وسیله‌های منزل می‌تواند روحیه شما را به طرز شگفت‌انگیزی تغییر دهد و حال خوبی را به ارمغان آورد، اما برای این کار نیاز به هزینه بسیار زیادی دارید تا بتوانید تمام وسیله‌ها را تعویض کنید. یکی از وسیله‌های تأثیرگذار در طراحی و دکوراسیون داخلی منزل مبلمان هستند که رابطه مستقیمی با تمام وسیله‌ها داشته و بیشتر از سایر لوازم منزل به چشم می‌آیند؛ به همین دلیل اولین تغییری که می‌توانید انجام دهید تعویض مبلمان و یا تغییر رنگ چوب آن است. رنگ کردن چوب مبل باعث می‌شود که بتوانید با هزینه بسیار کمی تغییر اساسی و زیبایی را در منزل خود ایجاد کنید.

این راه‌حل به‌صرفه می‌تواند روحیه شما و سایر اعضای خانواده‌تان را بدون هزینه اضافی تغییر داده و همچنین می‌توانید در مواقعی که قصد تغییر رنگ پرده، فرش و یا موارد دیگر را دارید رنگی متناسب و هماهنگ با آن را انتخاب کرده و در نهایت چوب مبلمان خود را رنگ کنید. در این شرایط می‌توانید فضایی شیک و زیبا را با کنترل هزینه‌های اضافی به وجود آورید. در ادامه این مطلب از رسا مگزین، روش‌های رنگ کردم انواع چوب مبل را به صورت کامل توضیح داده‌ایم تا با دنبال کردن مراحل این کار را به خوبی انجام دهید.

مراحل مهم آماده‌سازی چوب مبل

برای تغییر رنگ چوب در ابتدا لازم است در مورد انواع چوب مبل و رنگ‌ها اطلاعات کاملی داشته باشید و دقت کنید که در این زمینه تنها داشتن سلیقه کافی نیست و بایستی رنگ مبلمان با دکوراسیون منزل شما هماهنگی داشته باشند. به‌ عنوان مثال رنگ‌های خنثی یکی از بهترین گزینه‌ها برای مبل هستند و یا تغییر رنگ چوب به رنگ سفید می‌تواند محیط خانه را دلبازتر نشان دهد. یکی از نکاتی که پیش از انتخاب رنگ مبلتان مدنظر قرار دهید هماهنگی رنگ مورد نظر شما با دکوراسون منل، مخصوصا طرح و رنگ فرش است. اگر می‌خواهید «همه چیز درباره انتخاب فرش مناسب دکوراسيون منزل» را به خوبی بدانید برای مطالعه این مطلب روی لینک درج شده کلیک کنید.

مراحل مهم آماده‌سازی چوب مبل

برای رنگ کردن چوب مبل در خانه بایستی مرحله سنباده کشیدن سطح چوب را به ‌خوبی انجام دهید. این مرحله تاثیر بسیار زیادی در تمیزی کار شما دارد و سطحی صاف و صیقلی ایجاد می‎‌کند. سنباده کشیدن به وسیله دستگاه سنباده‌زنی و یا سنباده کاغذی انجام می‌شود تا خراشیدگی‌ها، حفره‌ها، ترک‌ها و… که در سطح چوب وجود دارند صاف شده و رنگ به اصطلاح روی سطح کار بنشیند. پس از سنباده‌زنی فراموش نکنید که سطح را به ‌وسیله پارچه نم‌دار به صورت کامل تمیز کنید.

بتونه‌کاری نیز یکی از کارهای مهمی است که بایستی قبل از رنگ کردن مبل انجام دهید تا ترک‌خوردگی‌های سطح چوب و شکاف‌ها به شکل کامل از بین برود. قلم‌مو گزینه مناسبی برای بتونه‌کاری به حساب می‌آید و پس از اتمام کار لازم است منتظر بمانید تا کاملا خشک شده و از چین‌خوردگی رنگ چوب جلوگیری شود. با این روش لایه آستر روی چوب ایجاد می‌شود. در نظر داشته باشید که پس از بتونه‌کاری بایستی مجددا سنباده‌کشی انجام شود تا قطره‌های خشک شده رنگ و… با سنباده از بین بروند. سپس توسط پارچه‌ نم‌دار تمیز خواهند شد تا آماده رنگ کردن چوب مبل شود.

رنگ کردن چوب مبل در خانه

پس از انجام مراحل بالا و زیرسازی مبل توسط پرایمر مخصوص چوب بهتر است آماده رنگ کردن شوید. رنگ‌های اکریلیک و نیمه براق روغنی مناسب‌ترین گزینه برای رنگ کردن چوب مبل هستند و هرچه رنگ براقیت کمتری داشته باشد، روی سطح چوب مبل به خوبی نشان داده می‌شود و همچنین رنگ‌های اکریلیک به‌ عنوان رنگ‌های غیرسمی سازگاری بسیار خوبی با محیط زیست دارند.

رنگ کردن چوب مبل در خانه

در مرحله رنگ‌آمیزی داشتن صبر و حوصله بسیار مهم است و بایستی بدون عجله این مرحله را به اتمام برسانید. قلم‌مو مناسب برای رنگ کردن پهن و مسطح است و بایستی یک بار رنگ اصلی را روی چوب بزنید و حدود 7 الی 8 ساعت منتظر بمانید تا خشک شود. سپس با استفاده از کاغذ سنباده سطح کار را سنباده بکشید و سپس لایه دوم را روی سطح چوب بزنید و دوباره مدت زمان مناسبی را صبر کنید تا خشک شود. در هنگام سنباده‌کشی لازم است کف و وسایل خانه را با استفاده از کاور و پارچه مناسبی بپوشانید تا کثیف نشود. البته سنباده‌کشی برای مبلمان قدیمی‌تر توصیه می‌شود؛ زیرا دارای چوب‌های سختی هستند و پس از رنگ‌آمیزی بایستی به مدت زمان 30 الی 40 دقیقه وقت بدهید تا استراحت کرده و سپس بر اثر هوا و نور خورشید خشک شود. توجه داشته باشید که اگر در خانه خود پنکه سقفی دارید می‌توانید رنگی که بر روی چوب مبل زده‌اید را به راحتی با استفاده از پنکه‌های سقفی خشک کنید.

برای اینکه کار شما نتیجه خوبی داشته باشد بهتر است 3 بار این مرحله را انجام دهید تا نتیجه مطلوبی را به دست آورید.

برق انداختن سطح چوب

پس از اینکه مرحله رنگ کردن چوب مبل به خوبی به اتمام رسید لازم است برای بهتر شدن رنگ مبل و همچنین به دست آوردن ماندگاری بهتر یک لایه محافظتی با پایه آب داشته باشید و به آرامی بر روی سطح بزنید. دقت کنید که روی سطح مبلتان هیچ‌گونه حبابی ایجاد نشود تا بتوانید سطحی یکدست و براق داشته باشید و از خش افتادن روی سطح مبل جلوگیری به عمل آورید. در آخر کار نیز 2 الی 3 ساعت صبر کرده و اجازه دهید که در فضای آزاد و یا زیر پنکه سقفی خشک شود. این روش رنگ کردن برای مبلمانی با دسته چوبی و استیل بسیار مناسب است.

رنگ کردن چوب مبل با اسپری یا قلم‌مو؟

برای رنگ کردن چوب مو توسط قلم‌مو نیازمند مهارت خاصی هستید تا بتوانید این کار را به درستی انجام دهید و رنگ کردن توسط اسپری یک راه‌حل سریع و بدون مهارت به حساب می‌آید. برای این کار لازم است اسپری رنگ چوب را سفید و یا رنگ‌های دیگر مطابق با سلیقه خود خریداری کرده و تمام مراحل گفته شده در بالا را دنبال کنید. سپس به جای استفاده از قلم‌مو و رنگ، اسپری را به صورت لایه لایه روی چوب اسپری کرده و در نهایت رنگ دسته و پایه مبلمانتان به رنگ دلخواه تبدیل می‌شود.

رنگ کردن چوب مبل با اسپری یا قلم‌مو؟
رنگ کردن چوب مبل با اسپری یا قلم‌مو؟

رنگ‌کاری مبلمان سلطنتی

رنگ کردن چوب مبل سلطنتی نیز شباهت زیادی به سایر مبل‌ها دارد و تنها مرحله دشوار آن آماده‌سازی مبل قبل از رنگ کردن است که به دلیل منبت‌کاری روی آن بایستی سطح با استفاده از سنباده‌کشی تمیز شود. سنباده‌های برقی مناسب‌ترین گزینه برای سنباده‌کشی مبلمان سلطنتی به حساب می‌آیند و قطعات منبت‌کاری را می‌توان با سوهان فلزی سنباده زد؛ زیرا این سوهان‌ها قابلیت ورود به قسمت‌های پیچ‌وخمی قطعات منبت‌کاری را دارند و پس از این کار لازم است از تیغ مخصوص چوب استفاده شود تا رنگ و لبه‌های تیز چوب مبل جدا شده و سطحی یکدست به وجود آید.

در مرحله آخر نیز سنباده کاغذی نرم را برای صاف کردن سطح چوب به کار می‌برند و با استفاده از کیلر یا سیلر زمینه را برای افزایش چسبندگی و کاهش جذب رنگ ایجاد می‌کنند. در نهایت پس از خشک شدن پرایمر رنگ مورد نظر را به وسیله پیستوله و یا قلم‌مو اعمال کنید. (در حین انجام این کار استفاده از دستکش، لباس کار، عینک و ماسک را فراموش نکنید)

تغییر رنگ چوب در مبلمان طلایی

زمانی ‌که مبلمان خود را به رنگ طلایی خریداری می‌کنید، ممکن است پس از گذشت مدت زمانی تصمیم بگیرید که تغییر دکوراسیون بدهید. برای اینکه فضایی مدرن داشته باشید بایستی رنگ طلایی مبل را تغییر دهید برای این کار لازم است در ابتدا سطح چوب را تمیز کرده و چربی و همچنین گرد و خاک را به صورت کامل از بین ببرید. سپس مراحل رنگ‌آمیزی را انجام دهید. (اعمال رنگ در سه لایه و پس از هر بار رنگ منتظر بمانید تا خشک شود)

رنگ کردن چوب مبل استیل

برای اینکه قسمت چوب مبل‌های استیل را رنگ کنید، در ابتدا با یک پارچه تمیز سطح پارچه را تمیز کرده و سپس رنگ مورد علاقه‌تان را روی چوب بزنید. توجه داشته باشید که برای این کار نیاز به قوطی رنگ و حلال و یک قلم‌مو دارید و بهترین و مناسب‌ترین رنگ برای چوب مبل‌های استیل رنگ روغنی است. البته افرادی که علاقه‌ای به این رنگ ندارند می‌توانند رنگ اکریلیک را به کار ببرند. یکی از ویژگی‌هایی که بایستی رنگ شما داشته باشد خاصیت ضد آب است؛ از این ‌رو توصیه می‌شود که از بین رنگ‌های روغنی و اکریلیک یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. حال پس از رنگ‌آمیزی بایستی منتظر بمانید تا خشک شود، نکته قابل توجه در رنگ کردن چوب مبل استیل استفاده از دستکش، عینک و ماسک ایمنی است.

رنگ کردن چوب مبل استیل

رنگ کردن چوب مبل با استفاده از بهترین رنگ

همان‌طور که انتخاب رنگ مناسب کاری دشوار است و بایستی رنگ کاملا هماهنگ با وسیله‌های منزل باشد نوع رنگ نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. باید بتوانید رنگی را انتخاب کنید که براقیت مناسبی داشته و به راحتی روی سطح مبل بنشیند. توجه به نحوه چیدمان، رنگ‌هایی که در فضای خانه به کار رفته و همچنین رنگ پارچه مبل نیز بسیار مهم است؛ به ‌عنوان مثال رنگ‌های خنثی برای خانه‌های مدرن انتخابی مناسب و شیک بوده و در مقابل رنگ‌های طلایی و نقره‌ای انتخابی مناسب برای خانه‌های سلطنتی به حساب می‌آید.

در نهایت هنگام انتخاب نوع و رنگ دقت فراوان داشته باشید تا دکوراسیون داخلی منزل خود را بدون نیاز به هزینه‌های هنگفت به طرز شگفت‌انگیزی شیک کنید.

جمع‌بندی

برای اینکه بتوانید بدون هزینه‌های اضافی دکوراسیون منزل خود را به طرز فوق‌العاده‌ای تغییر دهید، بهتر است مبلمان خود را رنگ‌آمیزی کنید تا تغییری اساسی در قسمت پذیرایی خانه شما ایجاد شود. همچنین در مواقعی که پرده خانه و یا سایر وسیله‌ها را تعویض می‌کنید، با رنگ کردن چوب مبل می‌توانید تغییری در مبلمان نیز ایجاد کنید بدون اینکه نیازی به هزینه‌های بالا برای تغییر مبل باشد.

رنگ کردن قسمت چوبی مبل در ابتدا نیازمند آماده‌سازی بوده و بایستی با استفاده از سنباده سطح مناسبی را به وجود آورید تا رنگ بتواند به راحتی روی سطح بنشیند. همچنین قبل از رنگ‌کاری لازم است از پرامر مخصوص استفاده کنید تا در نهایت سطح چوب آماده رنگ‌آمیزی شود. مرحله رنگ‌آمیزی نیز به این شکل است که شما رنگ مورد علاقه خود را که متناسب با سایر وسیله‌های منزل است انتخاب کرده و سپس روی سطح چوبی مبل می‌زنید. 7 الی 8 ساعت منتظر می‌مانید و سپس لایه دوم را اعمال کرده و منتظر می‌مانید تا خشک شوند. وقتی لایه سوم نیز اعمال شد مبل شما آماده استفاده بوده و می‌توانید از تغییر دکوراسیون خانه خود لذت ببرید.

سوالات متداول

  • برای رنگ کردن چوب مبل دست دوم به چه وسیله‌هایی نیاز داریم؟

برای این کار نیاز به سنباده، پارچه، قلم‌مو، حلال و رنگ، غلتک رنگ و… است.

  • برای ترمیم رنگ مبل طلایی چه کاری باید انجام دهیم؟

برای ترمیم رنگ طلایی نیز شما می‌توانید از دو روش مختلف رنگ‌آمیزی و یا طلاکاری استفاده کنید، اسپری‌ و رنگ‌های آماده طلایی نیز گزینه مناسبی هستند.

  • پس از رنگ‌آمیزی مبل با استفاده از چه وسیله‌ای رنگ را خشک کنیم؟

نور خورشید و هوای آزاد انتخاب مناسبی هستند، اما در حالتی که این کار را در فضای بسته انجام می‌دهید می‌توانید از پنکه‌های سقفی برای خشک کردن استفاده کنید.

امتیازدهی

امتیاز کاربران: 4.6 ( 1 رای)

سعید رنجبر

سعید رنجبر هستم، مدیر آژانس دیجیتال مارکتینگ رسا من عاشق دنیای بی‌انتهای محتوا هستم و از اینکه بتونم یک متن جذاب بنویسم لذت می‌برم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا