کسب و کار
موضوعات داغ

عکاسی صنعتی چیست و چه کسب و کارهایی به آن نیاز دارند؟

همه چیز درباره عکاسی صنعتی

آیا می‌دانید که طبق آمار و ارقام، تصاویر مناسب از محصولات و خدمات کسب‌وکار شما، تا 75 درصد روی تصمیم خرید خریداران اثر می‌گذارد؟ شما کم‌تر از یک ثانیه فرصت دارید که پیام خود را در عکس‌ها به مخاطب برسانید و این رازی است که عکاسی صنعتی حرفه‌ای را از عکاسی مبتدی متمایز می‌کند. در عکاسی صنعتی به‌جز افزایش فروش کالا، معرفی خدمات و برجسته کردن یک برند هدف دیگری دنبال نمی‌شود، پس تأکید بیجا روی جلوه‌های بصری، هنری و خلاقیت در عکاسی صنعتی، مانع کسب است! در ادامه این مطلب از مجله خبری رسا بررسی می‌کنیم که عکاسی صنعتی چیست و چه کسب‌و‌کارهایی به عکاسی صنعتی نیاز دارند.

عکاسی صنعتی چیست؟

به ساده‌ترین بیان، عکاسی صنعتی هنری است که به تسهیل و تسریع خرید و فروش محصولات و یا خدمات یک شرکت یا یک برند منجر می‌شود. غیرممکن است که محصولی برای عرضه و فروش داشته باشید، اما بدون کمک عکاسی صنعتی به آمار فروش خوبی از آن دست یابید. در این سبک از عکاسی سوژه شما محصولات، خدمات و یا اشخاصی هستند که از آن محصول یا خدمت استفاده می‌کنند؛ برای افزایش تأثیرگذاری، بهتر است تصاویر به گونه‌ای باشند که بیننده صرفا با تماشای عکس‌ها به اطلاعات مناسبی دست یابد و تا حدودی به استفاده از آن محصول ترغیب شود.

عکاسی صنعتی چیست؟

پس تأکید محض روی زوایای هنری عکاسی هرچند جذابیت بصری دارد، ولی اثرگذاری مورد انتظار را برای شما در پی نخواهد داشت. عکاسی صنعتی باید بر کیفیت و آشکارسازی جزئیات محبوب (از نظر مخاطب) تأکید داشته باشد و در ادغام با اندکی جلوه‌های بصری و هنری، بیننده را درگیر کند. امروزه عکاسی صنعتی یکی از تأثیرگذارترین ابزارهای بازاریابی به شمار می‌رود. صاحبان مشاغل و بیزینس‌هایی که به تبلیغات و تولید محتوا در کسب‌وکار خود اهمیت می‌دهند، بی‌شک در موارد بسیاری به همکاری با عکاسان صنعتی نیاز خواهند داشت. اگر شما هم به هدف افزایش فروش محصول یا معرفی یک برند یا کمپانی عکاسی می‌کنید، یک عکاس صنعتی هستید و باید فوت و فن کوزه‌گری را یاد بگیرید.

انواع عکاسی صنعتی

حال که به خوبی دانستید عکاسی صنعتی چیست، قصد داریم شما را با انواع عکاسی صنعتی آشنا کنیم. عکاسی مد و فشن، لایف استایل، غذا، معماری، املاک و حتی عکاسی پرتره نیز می‌توانند در دسته عکاسی صنعتی رده‌بندی شوند. به این منظور، عکاس ممکن است فضای آتلیه‌ای مستقل را به یک پروژه عکاسی اختصاص دهد و یا به سادگی مجوز استفاده از تصاویر ثبت شده خود را به یک کمپانی واگذار کند. آژانس‌های تبلیغاتی، تیم‌های بازاریابی و سیل عظیمی از کمپانی‌ها به عکاسی صنعتی وابسته هستند؛ بنابراین، برای این کسب‌وکارها، همکاری با عکاسانی که دید حرفه‌ای و خلاقانه‌ای نسبت به سوژه‌های عکاسی داشته و به فرایندهای ویرایش تصاویر تسلط کافی داشته باشند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
یک عکاس صنعتی موفق برای افزایش اثرگذاری عکس‌های خود، باید تا حدودی از روند روتین و فرم تکراری تصاویر صنعتی خارج شود و دریچه‌ای از خلاقیت و اثرگذاری را بگشایند. راستش را بخواهید، اصلی‌ترین برگ برنده شما به‌عنوان عکاس صنعتی-تبلیغاتی، خلاقیتی است که در قالب اصول و قواعد عکاسی صنعتی ظهور می‌کند.

تفاوت عکاسی تبلیغاتی و عکاسی صنعتی چیست؟

عکاسی تبلیغاتی یکی از زیرشاخه‌های عکاسی صنعتی محسوب می‌شود؛ معمولا در محاورات این دو ژانر عکاسی یکسان تلقی می‌شوند، اما اگر بخواهیم اظهار نظر تخصصی کنیم، عکس تبلیغاتی در زیرمجموعه عکس‌های صنعتی جای می‌گیرد. پارامتری که عکاسی تبلیغاتی را از عکاسی صنعتی متمایز می‌کند این است که عکاسی تبلیغاتی منحصراً به ترغیب مصرف‌کننده برای خرید محصول تمرکز دارد؛ در حالی که یک عکس صنعتی می‌تواند به منظور اگاهی بخشی از محصول، توسعه روحیه تیمی و حتی نمایش اتحاد میان کارکنان یک شرکت صورت پذیرد. در میان انبوهی از بیلبوردها و تصاویر تبلیغاتی در شبکه‌های مجازی، «خلاقیت عکاس تبلیغاتی» ترکیبی از در هم آمیختن هنر عکاسی، گرافیک و سناریوهای تبلیغاتی است که توجه مخاطب را به محصول مورد نظر جلب خواهد کرد.
در عکس‌های تبلیغاتی، چاشنی عناصر هنری بیشتر دیده می‌شود و اگر خلاقیتش بیشتر باشد، انتقادی به آن وارد نیست ولی در یک پروژه عکاسی صنعتی، شاید بهتر باشد که روحیه هنری را پشت قواعد اصلی عکاسی پنهان کنید و تمرکز را روی نمایش جزئیات در پس‌زمینه‌ای ساده بگذارید.

تفاوت عکاسی تبلیغاتی و عکاسی صنعتی
در عکاسی تبلیغاتی، انعطاف خوبی برای افزودن نظرات و ایدئولوژی‌های کارفرما به پروژه عکاسی داریم. شاید بهتر باشد بگوییم که عکاسی تبلیغاتی، برآیندی هنری از نظرات کارفرما و علم عکاس است که می‌داند چگونه انتظار کارفرما را در بهترین قالبش به تصویر بکشد. گاهی نیاز می‌شود که مرز باریک بین عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی را نادیده بگیریم و راه به مسیر جدیدی به نام عکاسی صنعتی-تبلیغاتی پیدا کنیم. در این سبک عکاسی نه‌تنها پیام تبلیغاتی عکس اهمیت دارد، بلکه جایگاه ویژه جزئیات نیز نباید نادیده گرفته شوند. به عنوان مثال اگر سوژه عکاسی یک تلویزیون باشد، در کنار توجه به زاویه قرارگیری آن و ژست کلی محصول، توجه به نورپردازی و چیدمان اطراف نیز باید مد نظر قرار بگیرد.

اهمیت عکاسی صنعتی چیست؟

اگر می‌خواهید بدانید که اهمیت عکسای صنعتی چیست، باید بگوییم که یک عکاس صنعتی خوب و ماهر و یا شرکت عکاسی صنعتی که قصد همکاری با آن‌ را دارید، مانند پلی بین شما و مخاطبان کسب‌وکارتان قرار می‌گیرد. تمامی جزئیات یک پروژه عکاسی صنعتی از مرحله تولید تا فروش، تنها در دستان این گروه، مدیریت خواهد شد؛ این بدان معنا است که شما پس از معرفی محصول و سپردن آن به دست تیم عکاسی صنعتی، مسئولیت چندانی به عهده نخواهید داشت. پیامی که در دل تصاویر محصولات و یا خدمات شما گنجانده می‌شود، کاملا مطابق سلیقه و سیاست‌های فروش شما خواهد بود ولی توصیه می‌کنیم به پیشنهاد‌ها و ایده‌های یک عکاس باتجربه در این مسیر اعتماد کنید.

اگر شما صاحب یک کسب‌وکار اینترنتی باشید، فرصتی بهتر از عکس‌ها برای معرفی محصولات خود به مخاطبان نخواهید یافت! این را جدی بگیرید که در یک عکس صنعتی حرفه‌ای، نیازی به بازارگرمی نیست! ثبت تصاویر صادقانه از همه جوانب یک محصول که در بهترین حالت خود قرار دارد، به جلب رضایت و اعتماد خریداران و حتی مخاطبان منفعل کسب‌وکار شما منجر خواهد شد.

اهمیت عکاسی صنعتی چیست؟

امروزه بسیاری از خریداران، حتی خریدهای بزرگ خود را با تماشای تصاویر موجود در وب جلو می‌برند؛ این موضوع ثابت می‌کند که کسب‌وکارهای امروزی برای رشد و توسعه تا چه اندازه به عکاسی (خصوصا عکاسی صنعتی) وابسته هستند. در صنایع گوناگون، کمپانی‌های آینده‌نگر در حال توسعه بخشی به عکاسی صنعتی و تبلیغاتی خود هستند و در عین حال، پیشرفت‌های روزافزون تجهیزات و نرم‌افزارهای عکاسی به آن‌ها آزادی عمل بیشتری نیز بخشیده است. گفته می‌شود در بیشتر موارد سرمایه‌گذاری روی عکس‌های صنعتی در شخصی‌سازی‌شده نسبتا تأثیر بیشتری بر رشد کسب‌وکار و رضایت مشتری خواهد داشت.

مزایای عکاسی صنعتی

اگر به تکنیک‌های عکاسی صنعتی نظیر عکاسی از زوایای متنوع، انتخاب پس‌زمینه خلوت، رعایت تعادل سفیدی عکس‌ها، دانش ترکیب رنگ، تأمین نور کافی، حفظ وضوح و کیفیت تصویر، پایبندی به قاعده یک سوم و… عمل کنید، عکاسی صنعتی مزایای زیر را برای شما و کسب‌وکارتان به دنبال خواهد داشت:

 • عکس‌ها در نخستین نگاه، بیشترین تأثیر را بر بیننده می‌گذارند. از آنجا که عکس یک محصول نخستین تعامل را بین مشتریان و کسب‌وکارها برقرار می‌سازد، یک عکس صنعتی حرفه‌ای توانایی تبدیل یک مخاطب ساده به مشتری را خواهد داشت. البته شرط اصلی بقای کسب‌و‌کار در این رابطه، ارائه کیفیت مورد انتظار مشتری خواهد بود، نه فقط تصویری خوش رنگ و لعاب برای فریب دادن مشتری!
 • در فضایی صنعتی، تصاویر بهتر از واژگان عمل می‌کنند! در حقیقت، عکس‌ها آینه‌ای از کیفیت، سلیقه و حرفه‌ای بودن محصولات یا خدمات شما هستند. برای مثال، تصویری با کیفیت و قابلیت بزرگنمایی مناسب برای نمایش جزئیات، می‌تواند تردید بیننده در انتخاب محصول را به اطمینان تبدیل کند. در عین حال، عکسی بی‌کیفیت از محصولات یا خدمات کسب و کار شما، جایی برای اثبات کیفیت و ظرافت آن‌ها باقی نمی‌گذارد.
 • عکس‌های صنعتی همچون نام برند، لوگو و شعارهای تبلیغاتی، به شکل گرفتن هویت کسب‌وکار شما کمک می‌کند. هویت برای یک کمپانی به این معنا است که مخاطبان در هرجایی آن را بشناسند و با هر سیگنالی، به یاد آن بیفتند. البته این موضوع زمانی تأثیرگذار خواهد بود که شما سبک و عناصر بصری ثابتی را در چاپ و انتشار ارائه دهید و به قول معروف، دائم از این شاخه به آن شاخه جابجا نشوید. اینجا است که تفاوت عکاسی صنعتی حرفه‌ای از غیر حرفه‌ای هویدا می‌شود، به‌طوری که عکاس صنعتی غیر حرفه‌ای، داستانی نامنسجم و نه‌چندان دلچسب از هویت برند شما تعریف خواهد کرد!

مزایای عکاسی صنعتی

 • با عکاسی صنعتی حرفه‌ای، در رقابت بر سر استراتژی بازاریابی دیجیتال پیشرو هستید. ایمیل مارکتینگ، بهینه‌سازی اطلاعات برای موتورهای جستجوگر (همان سئوی معروف)، وبلاگ‌ها و بازاریابی در شبکه‌های مجازی، مهره‌های اصلی شما در این بازی بوده و از قضا دارای ارتباط تنگاتنگی با عکس‌های صنعتی هستند.
  شبکه‌های اجتماعی پلتفرمی مقرون به صرفه در ارتباط با مخاطبان برند شما به شمار می‌آیند؛ اما توجه داشته باشید که چرخه تولید محتوای تصویری در این فضا، پایان‌ناپذیر خواهد بود؛ بنابراین، داشتن تصاویری شخصی‌سازی شده با فلسفه‌ای منسجم از هویت برند شما، در فضای مجازی نیز نمود ویژه‌ای خواهد داشت.
 • از نفوذ عکس‌های صنعتی به پلتفرم‌های چاپی بازخوردهایی خوبی دریافت خواهید کرد! چاپ همچنان ابزاری قدرتمند در بسیاری از صنایع محسوب شده و تبلیغات چاپی در جای‌جای شهر دیده می‌شوند. تولید بروشورها و کاتالوگ‌هایی شامل تصاویر باکیفیت از محصولات و خدمات کمپانی شما، تعاریف مناسبی به مشتری‌ها ارائه خواهد داد و زمینه را فراهم می‌کنند تا به شما اعتماد کنند.
 • در یک کلام، به زبان عکس‌ها با مخاطب خود ارتباط می‌گیرید و به وسیله آن‌ها، به محبوبیت می‌رسید. تصور کنید که برند شما همچون یک موجود زنده دارای شخصیت و سلایقی منحصربه‌فرد است. ایجاد فرصتی که در آن مخاطبان خود را نه تنها بخشی از چرخه تجاری، بلکه بخشی از یک تجربه جذاب و یا حتی جامعه‌ای کوچک بدانند، آن‌ها را به همراهی ثابت برای برند شما تبدیل خواهد کرد. مخاطبان با تعریف داستان برند شما، به جمعیت این حلقه خواهند افزود. اثر گذاری عکاسی صنعتی را به عنوان یک داستان مصور دست‌کم نگیرید!

چرا همه کسب و کارها به عکاسی صنعتی نیاز دارند؟

قبل از پاسخ به سوال «چرا همه کسب و کارها به عکاسی صنعتی نیاز دارند»، بد نیست بپرسیم که آیا همه کسب‌وکارها به عکاسی صنعتی نیاز دارند یا خیر. اگر می‌خواهید مشتریان خود را متقاعد به خرید کنید یا تمایل دارید در تبدیل مخاطبان رهگذر به مشتری دائمی موفق باشید، باید روی کمک عکاسی صنعتی حساب کنید. تأثیر مثبت عکاسی صنعتی اصولی روی افزایش فروش و شکل گرفتن هویت برند شما بر هیچ‌کس پوشیده نیست، بنابراین با درک این موضوع، عکاسی صنعتی یک اصل مهم برای رونق بازار کسب‌وکارهای به شمار می‌رود.
در ادامه، به برخی مزایای عکاسی صنعتی روی رونق کسب‌وکارها اشاره می‌کنیم:

 • یک زمانی، طراحی بروشور و کاتالوگ جزو اولین اقدامات کسب‌وکارها برای ورود به میدان رقابت بود. زمان گذشته و کسب‌وکارها شکل و شمایل آنلاین به خود گرفته‌اند، ولی چیزی تغییر نکرده و هنوز هم اکثر مشتریان، با زبان مصور عکس‌ها ارتباط بهتری برقرار می‌کنند.
 • در مورد ذهن بصری چیزی شنیده‌اید؟ انسان‌ها ذاتا تحت تأثیر چشمان خود هستند و این حقیقتی انکارناپذیر است! شما می‌توانید با عکاسی صنعتی حرفه‌ای، ذهن مخاطب را درگیر کنید و با تأثیر روی ذهن آن‌ها، به هدفی که به دنبال آن هستید (رونق فروش و معرفی برند) برسید. در این بمباران تبلیغاتی، هنوز هم با عکس تبلیغاتی می‌توان چند پله از رقبا جلو زد و در ذهن مشتری ماندگار شد.
 • طبق تحقیقات، تمایل به خواندن مقالات دارای تصویر بیش از 90 درصد بالاتر از یک متن بلندبالا است! این یعنی می‌توان امیدوار بود که تأثیرگذاری عکس بالاتر از متن باشد.
 • اکثر افراد برای خرید هر قلم جنسی، اول از همه آن را در اینترنت جستجو می‌کنند. حتی اگر قصد خرید اینترنتی نداشته باشند، ترجیح می‌دهد تصویر و اطلاعات آن را در اینترنت ببینند. عکاسی صنعتی، زمینه را فراهم می‌کند که نظر مشتریان سرگردان را به خود جلب کنید.

عکاسی صنعتی

 • اگر عکس تبلیغاتی یا عکس صنعتی شما دارای جزئیات دقیق، نور کافی، وضوح، زوایای متعدد و دیگر اصول ضروری باشد، بیننده با احتمال بیشتری به شما و محصولتان اعتماد می‌کند؛ یعنی تصاویر بی‌کیفیت و دم‌دستی، اعتماد مشتری را از بین خواهد برد.
 • مشتریان اعتقاد دارند یکی از فاکتورهایی که اعتبار برند را بازتاب می‌دهد، کیفیت تصاویر محصول، خدمات یا آن برند است. شما می‌توانید با موبایل هوشمند عکس صنعتی یا تبلیغاتی بگیرید، چرا که کافی است بر یکسری اصول و قواعد پایبند باشید.
 • باقی ماندن تصاویر باکیفیت و حرفه‌ای از کسب‌وکار شما، بقا و دوام آن را تضمین می‌کند. شما همیشه باید این پویایی را حفظ کنید و در مسیر پیشرفت باشید تا در شهرت و محبوبیت، از دیگر رقبا عقب نمانید.
 • اگر از یک عکاس صنعتی حرفه‌ای و کاربلد کمک بگیرید، در حقیقت زیربنای امضای اختصاصی کسب‌وکار خودتان را پی‌ریزی کرده‌اید.
 • بازگشت سرمایه، همواره یکی از مهم‌ترین بخش‌های پلن درآمدی هر شرکت است. با این حال، عکاسی صنعتی حرفه‌ای می‌تواند نرخ بازگشت سرمایه، سودآوری و افزایش فروش را برای کسب‌وکار شما بالا ببرد.

نتیجه گیری

در پایان مقاله عکاسی صنعتی چیست بهتر است بگوییم که اگر بین «افزایش فروش کالا یا خدمات» خود با «عکاسی» ارتباطی پیدا کردید، احتمالا آن ارتباط عکاسی صنعتی و زیرشاخه‌های آن است. این شاخه از عکاسی علاوه‌بر این که تأثیر درخور توجهی روی پیشرفت کسب‌وکارها دارد، جزو حوزه‌های پردرآمد با بازار کار پر تب‌وتاب است.

شما قرار است از عکاسی صنعتی، به‌عنوان پل ارتباطی خود با مشتریان استفاده کنید و اجازه دهید بدون ردوبدل شدن کلمات و حروف، پیام واضحی به آن‌ها منتقل شود. اگر عکاسی صنعتی به افزایش فروش یا بیشتر دیده شدن برندی منتهی شود، یعنی وظیفه خود را به خوبی انجام داده و به نتیجه‌ای که باید برسد، رسیده است. به محضی که قدم در این حوزه گذاشتید یا تصمیم گرفتید که پیشرفت کمپانی و کسب‌وکار خود را با عکاسی صنعتی و تبلیغاتی جلو ببرید، تمام نیرویتان را به کار بگیرید که در بستر اصول و قواعد، صدایتان را به زبان تصویر به مخاطب برسانید.

سعید رنجبر

سعید رنجبر هستم، مدیر آژانس دیجیتال مارکتینگ رسا من عاشق دنیای بی‌انتهای محتوا هستم و از اینکه بتونم یک متن جذاب بنویسم لذت می‌برم

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا