ارز دیجیتال
موضوعات داغ

دوج کوین چیست و چگونه کار می کند؟

همه چیز درباره رمزارز دوج کوین

دوج کوین (Dogecoin) یکی از اولین آلتکوین‌های دارای شجره نامه است که به عنوان یک سیستم پرداخت سریع و فوری بر اساس معماری بلاک چین لایت کوین (LiteCoin) ایجاد شد. ایده پشت این پروژه، ایجاد یک جایگزین سرگرم کننده و آسان برای لایت کوین (که خود جایگزینی برای بیت کوین محسوب می‌شود) بود که توسط جامعه قدرتمندی از کاربران هدایت می‌شد.

زمانی که Dogecoin (DOGE) راه‌اندازی شد، بازار ارز دیجیتال از قبل با معرفی بیت ‌کوین بسیار مورد استقبال قرار گرفته بود، بنابراین جامعه Dogecoin به سرعت توسعه یافت و از آن حمایت کرد. لازم به ذکر است که دوج کوین در ابتدا به عنوان یک میم کوین (MemeCoin) معرفی شد. لوگوی Dogecoin از میم معروف و محبوب Doge الهام گرفته است که از تصویر نژاد محبوب سگ Shiba Inu استفاده می‌کند. برخلاف بیشتر میم کوین‌ها،DOGE به یک ارز دیجیتال بسیار محبوب در بازار تبدیل شده و این محبوبیت را در درجه اول به تبلیغات رسانه‌های اجتماعی مدیون است.

دوج کوین (Dogecoin) چیست؟

Dogecoin (DOGE) یک ارز دیجیتال همتا به همتا منبع باز است که برای ارسال و دریافت پرداخت‌های دیجیتالی پردازش شده از طریق شبکه بلاک چین Dogecoin طراحی شده است. این ارز دیجیتال توسط جکسون پالمر و بیلی مارکوس توسعه پیدا کرد و در دسامبر ۲۰۱۳ به عنوان یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز برای پرداخت‌های فوری راه اندازی شد. Dogecoin در ابتدا به عنوان یک هارد فورک از لایت کوین (LTC) ایجاد شد و همانطور که اشاره کردیم به عنوان یک میم کوین به بازار ارزهای دیجیتال پیوست.

پایگاه کاربران DOGE سال به سال در حال افزایش است. به همین دلیل ارزش بازار و توکن دوج کوین نیز در این سال‌ها رو به افزایش بوده است. DOGE بیشتر برای تأمین مالی جمعی و پاداش به سازندگان محتوای آنلاین استفاده شده و به ‌عنوان وسیله‌ای برای پرداخت پذیرفته می‌شود.

دوج کوین (Dogecoin) چیست

اگرچه DOGE یک میم کوین بود، اما خیلی زود به یکی از برترین ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار با بازدهی ۵۰۰۰ درصدی در سال ۲۰۲۱ تبدیل شد و میلیون‌ها کاربر از جمله حامیان برجسته‌ای مانند ایلان ماسک و اسنوپ داگ آن را تایید کردند.

دوج کوین چگونه کار می‌کند؟

دوج کوین به طور غیرمستقیم بر اساس کد ارز دیجیتال بیت کوین طراحی شد. دوج کوین یک هارد فورک از Luckycoin که خود یک هارد فورک لایت کوین (LTC) بود و اکنون وجود ندارد، ایجاد شد. لایت کوین با جدا شدن از بیت کوین به عنوان اولین هارد فورکی که تا به حال ایجاد شده، شناخته می‌شود.

درست مانند بیت کوین، شرکت کنندگان شبکه بلاک چین Dogecoin از قدرت محاسباتی خود برای ایمن‌سازی شبکه و ایجاد بلوک در حین تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کنند. تفاوت دوج کوین با بیت کوین این است که Dogecoin دارای یک معماری به اصطلاح «سبک» بوده که DOGE را قادر می‌سازد تا تراکنش‌ها را در مقایسه با بیت کوین سریع‌تر پردازش کند. دوج کوین را می‌توان با قدرت محاسباتی مورد استفاده شرکت کنندگان شبکه برای تولید بلوک‌های جدید و اعتبارسنجی تراکنش‌ها با حل معادلات ریاضی استخراج کرد. با هر بلوک تولید شده، ماینرها با ۱۰۰۰۰ DOGE پاداش می‌گیرند.

عرضه اولیه دوج کوین در ابتدا محدود و حداکثر ۱۰۰ میلیارد DOGE بود. با این حال، تیم طراحی این ارز دیجیتال تنها چند ماه پس از راه اندازی آن این محدودیت را حذف کرد. Dogecoin اکنون پس از این تغییر سیاست پولی، عرضه تورمی دارد و هر سال ۵ میلیارد DOGE جدید تولید می‌شود.

بنیان‌گذاران Dogecoin چه کسانی هستند؟

همانطور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، بلاک چین Dogecoin و رمزارز DOGE توسط مهندسان نرم افزار Billy Markus و Jackson Palmer ایجاد شده است. بیلی مارکوس در IBM کار می‌کرد و پالمر یک مهندس نرم‌افزار در Adobe بود و این دو نفر دیدگاه مشترکی برای توسعه ارزهای دیجیتال سرگرم‌کننده و با کاربری آسان داشتند؛ ارزهایی که از سیستم‌های بانکی سنتی متمایز می‌شد و در عین حال چیزی نزدیک به آن را ارائه می‌کرد و هدف آن‌ها کارمزد صفر در تراکنش‌های فوری بود.

داستان Dogecoin با ایده‌ای برای ایجاد رمزارزی شروع شد که بتواند توسط جمعیت گسترده‌تری در مقایسه با بیت کوین استفاده شود و اولین قدم زمانی برداشته شد که پالمر نام دامنه Dogecoin.com را خرید و وب سایت رسمی پروژه را ایجاد کرد. پس از راه‌اندازی DOGE و ثبت میلیون‌ها حجم معاملات در اولین روزهای معرفی آن به بازار، وب‌سایت رسمی این ارز دیجیتال در بازدید روزانه رکورد زد. شبکه دوج کوین زمانی منحصربه‌فرد عمل کرد که حتی پس از راه اندازی ارز DOGE به صورت موفقیت‌آمیز، نه پالمر و نه مارکوس عنوان مدیرعامل را بر عهده نگرفتند و نقش جامعه دوج کوین برای شبکه اهمیت بیشتری پیدا کرد.

تفاوت دوج کوین با بیت کوین

Dogecoin به عنوان یک میم کوین با نماد سگ ژاپنی Shibu Inu به عنوان لوگوی خود به بازار عرضه شد. عرضه گام به گام دوج کوین با حال و هوای جامعه در حال رشد ارزهای دیجیتال مطابقت داشت. فناوری رمزگذاری و عرضه نامحدود آن، استدلالی برای نسخه سریع‌تر، سازگارتر و مصرفی‌تر بیت کوین بود.

تفاوت دوج کوین با بیت کوین

دوج کوین یک «کوین تورمی» در نظر گرفته می‌شود، درحالی‌که ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین تورم‌زا هستند زیرا سقفی برای تعداد کوین‌های که از آن‌ها ایجاد می‌شود وجود خواهد داشت. هر چهار سال، مقدار بیت کوینی که از طریق پاداش استخراج به گردش در می‌آید، نصف می‌شود (از طریق سیستم halving) و نرخ تورم آن نیز تا زمانی که تمام توکن‌ها به گردش در بیایند نصف خواهد شد.

چه چیزی باعث منحصربه‌فرد بودن Dogecoin می‌شود؟

Dogecoin در رویکرد بازاریابی خود منحصربه‌فرد است و به عنوان یک ارز دیجیتال اینترنتی سرگرم کننده ارائه می‌شود. Dogecoin در سال ۲۰۱۳ به عنوان یک میم کوین معرفی شد و میلیون‌ها دنبال کننده فقط در ماه اول جمع‌آوری کرد.

برخلاف بسیاری از رمزارزها و دارایی‌های دیجیتالی که به عنوان پروژه‌های بلاک چین ارائه می‌شوند، Dogecoin رویکرد بسیار معمولی‌تری را پذیرفت، در حالی که همچنان ویژگی‌های مطلوبی مانند کارمزد تقریباً صفر، تراکنش‌های فوری و جامعه قوی را در خود دارد. اگرچه Dogecoin شباهت‌هایی با Litecoin و Bitcoin دارد، رویکرد منحصربه‌فرد آن DOGE را به عنوان یک ارز دیجیتال اینترنتی کاربرپسند برای پرداخت‌های کاربران رسانه‌های اجتماعی، سازندگان محتوا و فروشندگان تعریف می‌کند.

چه چیزی به Dogecoin ارزش می‌دهد؟

ارزش دوج کوین در بازار با تعادل فعالیت‌های خرید و فروش که قیمت دوج کوین را تشکیل می‌دهند بستگی دارد. منبع اصلی ارزش دوج کوین به طور مستقیم از جامعه قوی و حامی پروژه و رویکرد منحصربه‌فردی که DOGE به عنوان یک ارز دیجیتال برای پرداخت‌های مبتنی بر اینترنت در پیش‌گرفته است، نشأت می‌گیرد.

ارزش Dogecoin همچنین با تایید شدن افزایش می‌یابد؛ مثلا زمانی که ایلان ماسک در مورد DOGE در توییتر خود صحبت کرد، قیمت دوج کوین بسیار بالا رفت.

ارزش Dogecoin و قیمت DOGE همچنین می‌تواند از روندهای عمده جهانی پیروی کند که حرکت جمعی همه ارزهای دیجیتال در بازار را تشکیل می‌دهند. قیمت DOGE ممکن است به دنبال روندهای جمعی تغییر کند که معمولاً توسط بیت کوین به عنوان مسلط‌ترین ارز دیجیتال بر اساس ارزش بازار انجام می‌شود. استفاده از DOGE نیز در ارزش Dogecoin نقش دارد، زیرا رمزارز DOGE بیشتر به عنوان انگیزه در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، برای پاداش دادن به سازندگان محتوا و ارسال و دریافت پرداخت‌های با مبلغ پایین با کارمزد تقریباً صفر استفاده می‌شود.

مزایا و معایب دوج کوین چیست؟

دوج کوین مانند هر ارز دیجیتال دیگری مزایا و معایبی را برای جامعه خود به همراه خواهد داشت. مزایا و معایب دوج کوین به شرح زیر هستند:

مزایای دوج کوین

مزایای دوج کوین شامل موارد زیر است:

 • جامعه رو به رشد: یکی از مزایای اصلی dogecoin جامعه رو به رشدی از دارندگان و حامیان است. یکی از دلایل اصلی افزایش حمایت جامعه این است که سرمایه‌گذارانش از آن به عنوان یک ارزش مطلق استفاده می‌کنند. این سرمایه‌گذاران همچنین در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی بسیار فعال هستند و به عنوان بخشی از بازاریابی برای آن، میم‌های مبتنی بر رمزارز دوج کوین را به اشتراک می‌گذارند.

مزایای دوج کوین

 • سازگاری با صرافی غیرمتمرکز: دوج کوین را می‌توان در صرافی‌های غیرمتمرکز معامله و خرید و فروش کرد. این نشان می‌دهد که DOGE با جنبش مالی غیرمتمرکز در حال ظهور در بازار ارزهای دیجیتال سازگار است.
 • تراکنش‌های آسان: دوج کوین شباهت‌های زیادی با BTC دارد، به این معنی که مزایای خاصی را ارائه می‌دهد که مشابه بیت کوین هستند. رمزگذاری رمزارز دوج کوین نیز کاملاً شبیه بیت کوین است که تراکنش‌های آن را ایمن و آسان‌تر می‌کند. همچنین، هیچ محدودیتی برای استخراج Dogecoin وجود ندارد. این ویژگی فرصت نامحدودی را برای سرمایه‌گذاران برای تجارت Dogecoin فراهم می‌کند و به عنوان یک سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت یا بلندمدت استفاده می‌شود.

معایب دوج کوین

معایب دوج کوین شامل موارد زیر است:

 • فاقد سقف عرضه است: فقدان سقف عرضه یکی از بزرگ‌ترین معایب Dogecoin است. ارزهای دیجیتال بدون سقف عرضه، دارایی‌های ایده‌آلی برای محافظت در برابر تورم هستند. علاوه‌بر این، استخراج بی‌نهایت DOGE درنهایت به فعالیت‌های استخراج گسترده‌تر نیاز دارد.
 • طبیعت سرگرم کننده ممکن است با نوآوری واقعی در تضاد باشد: دوج کوین در ابتدا برای شوخی کردن با کوین‌های موجود مانند بیت کوین و لایت کوین ساخته شد. این ماهیت مانع از ادغام و پذیرش DOGE به عنوان یک دارایی دیجیتال می‌شود.
 • پشتیبانی فنی ضعیف: این ارز دیجیتال با وجود جامعه رو به رشد کاربران و حامیان، پشتیبانی فنی نسبتاً ضعیفی دارد. تیم توسعه DOGE به بزرگی بیت کوین، اتریوم و کاردانو نیست. همچنین، از سال ۲۰۱۵ هیچ به‌روزرسانی و تغییر تکنولوژیکی از DOGE صورت نگرفته است.

آینده دوج کوین از نظر ایلان ماسک

دوج کوین همچنان ارز دیجیتال مورد علاقه ایلان ماسک است و به نظر می‌رسد که باور به آینده روشن این میلیاردر معروف به دوج کوین تاکنون کاهش نیافته است. با شروع زمستان کریپتویی در سال اخیر، گمانه‌زنی‌ها در مورد اینکه چه پروژه‌هایی می‌توانند آن را پشت سر بگذارند و قوی‌تر ظاهر شوند بسیار زیاد است. بدیهی است که ارزهای دیجیتال قوی در بازار باقی می‌ماند، اما ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس، Dogecoin را به لیست توکن‌هایی که آینده خوبی خواهند داشت، اضافه کرده است.

خرید دوج کوین

Dogecoin را می‌توان در صرافی‌های مختلف ارزهای دیجیتال خریداری کرد. از این‌رو، اولین قدم برای خرید Dogecoin، باز کردن یک حساب آنلاین در یک صرافی ارز دیجیتال است که از DOGE پشتیبانی می‌کند. این حساب باید از طریق دلار آمریکا یا ارزهای دیجیتال تأمین شود.

پس از تأمین مالی کیف پول، می‌توانید با سفارش دادن از طریق کارگزار خود، شروع به خرید کنید. اگر سفارش با موفقیت اجرا شود، DOGE  را در کیف پول خود دریافت خواهید کرد. در غیر این صورت، ممکن است سفارش لغو شده و باید در جلسه معاملاتی بعدی سفارش دیگری انجام شود. قدم بعدی راه اندازی یک کیف پول ارزهای دیجیتال است که مجموعه‌ای از کلیدهای خصوصی را برای ذخیره DOGE  در خارج از حوزه صرافی ارائه می‌دهد. استفاده از کیف پول کریپتو امنیت بیشتری را برای DOGE در صورت هک یا حمله به صرافی تضمین می‌کند.

دو نوع کیف پول وجود دارد که شامل کیف پول‌های نرم افزاری و کیف پول‌های سخت افزاری هستند. کیف‌پول‌های نرم‌افزاری عموماً رایگان هستند، اما برای دسترسی به ارز دیجیتال ذخیره شده در آن‌ها به اتصال اینترنت نیاز دارید. بهترین کیف پول نرم افزاری برای Dogecoin استفاده از کیف پول شبکه Dogecoin است که هم در برنامه‌های دسکتاپ و هم برای موبایل در دسترس خواهد بود. کیف پول‌های سخت افزاری ارزهای دیجیتال را به صورت آفلاین ذخیره می‌کنند و رایگان نیستند.

صرافی‌های برتر ارزهای دیجیتال برای خرید Dogecoin شامل موارد زیر هستند:

 • Binance
 • Coinbase
 • Gemini Crypto
 • eToro
 • Robinhood
 • Upbit
 • OKEx

نحوه استخراج دوج کوین

شبکه Dogecoin بر اساس پروتکل اثبات کار یا Proof-of-Work عمل می‌کند، به این معنی که Dogecoin می‌تواند بسیار شبیه بیت کوین استخراج شود. در این فرایند ماینرها تراکنش‌ها را تأیید کرده و شبکه را در برابر حملات احتمالی و موجودات مخرب ایمن می‌کنند. هر دقیقه یک بلاک دوج کوین تولید می‌شود و پاداش بلاک آن ۱۰۰۰۰ DOGE است. استخراج دوج کوین عمدتاً به دلیل ارزش پایین آن بی‌سود است. با این حال، افزایش اخیر قیمت DOGE فرصت‌هایی را برای ماینرها ایجاد کرده است. هنگام تلاش برای شروع استخراج این ارز دیجیتال، مهم است که نوسانات DOGE را در نظر داشته باشید.

نحوه استخراج دوج کوین

فرآیند استخراج DOGE

سخت افزار مورد استفاده در استخراج دوج کوین Dogeminer نامیده می‌شود. دوج ماینر یک نود یا گره در بلاک چین Dogecoin است که محاسبه معادلات ریاضی را برای بررسی و اعتبارسنجی تراکنش‌های دریافتی در شبکه را انجام می‌دهد. گره‌ها تعیین می‌کنند که کدام تراکنش‌های معتبر در Dogechain یا همان بلاک چین Dogecoin قرار گرفته‌اند و آن‌ها را در بلوک‌هایی ترکیب می‌کنند و سپس به طور تغییرناپذیر در دفتر کل مشترک ثبت می‌شوند.

ماینرها برای انجام این محاسبات پیچیده ریاضی، DOGE را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند Dogechain ۱۰۰۰۰ DOGE در دقیقه آزاد می‌کند که توسط سریع‌ترین ماینر برای تایید تراکنش ورودی دریافت می‌شود.

سه رویکرد اساسی برای استخراج DOGE وجود دارد که عبارتند از:

 • استخراج انفرادی – در این روش ماینرها به صورت جداگانه استخراج را انجام می‌دهند. این نوع استخراج ممکن است به دلیل رقابت برای پاداش‌های بلوک از استخرهای استخراج بزرگ با قدرت محاسباتی بالاتر، پایدار یا سودآور نباشد.
 • پیوستن به استخرهای ماینینگ – در این روش گروهی از ماینرها منابع قدرت محاسباتی خود را با هم ترکیب می‌کنند تا شانس خود را برای برنده شدن جوایز بلوک افزایش دهند. شرکت در یک استخر استخراج بار هزینه‌های بالای انرژی را کاهش می‌دهد. استخرهای استخراج محبوب Dogecoin در سال‌های اخیر شامل Multipool، Antpool و AikaPool بوده‌اند.
 • استخراج ابری – در این روش ماینرها اشتراک ماهانه یا سالانه‌ای را به یک مرکز داده آنلاین پرداخت می‌کنند و این مرکز داده از طرف آن‌ها فرایند استخراج را انجام می‌دهد. گزینه‌های استخراج ابری برای DOGE شامل Genesis Mining و Nicehash هستند.

قیمت دوج کوین در آینده

همه چیز از زمانی شروع شد که ایلان ماسک قراردادی ۴۴ میلیارد دلاری برای خرید توییتر امضا کرد. به محض انتشار این خبر، قیمت Dogecoin (DOGE) تقریبا ۱۰۰٪ افزایش یافت؛ به این دلیل که ایلان ماسک همیشه از Dogecoin حمایت کرده و در موارد متعدد آن را «سکه مردمی» نامیده است. حمایت مستمر ایلان ماسک از Dogecoin به عنوان پرداخت برای کالاها و پذیرش سازمانی برای این توکن در این سال‌ها بسیار مفید بوده است.

قیمت دوج کوین در آینده
قیمت دوج کوین

بسیاری از سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال بر این باورند که ایلان ماسک DOGE را به یک روش پرداخت در عملکرد توییتر ادغام خواهد کرد. گمانه‌زنی‌های سرمایه‌گذاران در این مورد زمانی بیشتر شد که ماسک اعلام کرد کاربران باید اشتراک ماهانه ۸ دلاری را برای یک تیک آبی رسمی خریداری کنند. بر اساس تجزیه‌وتحلیل‌ها و اگر گمانه‌زنی‌ها به حقیقت بپیوندد، قیمت DOGE قطعاً پایدار خواهد بود و درنهایت به یکی از بهترین دارایی‌های ارز دیجیتال تبدیل خواهد شد.

سخن پایانی

در پایان این مقاله از مجله رسا بهتر است بدانید که دوج کوین (DOGE) یک ارز دیجیتال منبع باز و همتا به همتا است که به عنوان فورکی از لایت کوین ایجاد شد. این ارز دیجیتال در ابتدا به عنوان یک میم کوین ساده برای علاقه‌مندان به کریپتو معرفی شده و به سرعت به یکی از ارزهای دیجیتال پیشرو تبدیل شد.

لوگوی برند Dogecoin بر اساس یک الگوی رفتاری محبوب آن زمان است که یک سگ شیبا اینو را نشان می‌دهد. این ارز دیجیتال در دسامبر ۲۰۱۳ ایجاد شد و بر اساس همان فناوری پایه سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و لایت کوین فعالیت می‌کرد. با این حال، Dogecoin مزایایی از جمله سرعت دسترسی سریع‌تر و تراکنش‌های مقرون به صرفه‌تر نسبت به بیت کوین دارد. همچنین، وجود یک جامعه قوی که به عنوان «ارتش دوج» شناخته می‌شوند از دیگر مزایای آن است. در سال ۲۰۲۱، Dogecoin  نهمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار شناخته شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع ارز دیجیتال می‌توانید صفحه مربوط به ارز دیجیتال را دنبال کرده و یا در خبرنامه رسا عضو شوید.

سعید رنجبر

سعید رنجبر هستم، مدیر آژانس دیجیتال مارکتینگ رسا من عاشق دنیای بی‌انتهای محتوا هستم و از اینکه بتونم یک متن جذاب بنویسم لذت می‌برم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا