خودرو
موضوعات داغ

راهنمای خرید لاستیک مناسب برای خودرو پراید

چطور لاستیک مناسب برای پراید بخریم؟

پراید در طول چند دهه اخیر، یکی از موتورهای محرک بازار خودرو ایران بوده است. این خودرو پس از توقف تولید پیکان در سال 1384، به پرفروش‌ترین خودرو بازار ایران تبدیل شد. پلتفرم پراید و موتور آن پایه‌ای برای توسعه محصولات جدید سایپا نیز بوده‌اند. از این رو امروزه یافتن بهترین لاستیک مناسب پراید برای بسیاری از مصرف‌کنندگان دارای اهمیت است.

تولید پراید از سال 1372 در سایپا آغاز شد و تا سال 1399 ادامه یافت. عرضه طولانی مدت این خودرو به بازار، سبب شد تا شرکت‌های قطعه‌ ساز تولید لوازم یدکی، پراید را در تیراژ گسترده آغاز کنند. بخشی از رقابت قطعه‌سازان نیز در حوزه تولید بهترین لاستیک برای پراید بود. تولیدکننده‌ای که می‌توانست بهترین لاستیک مخصوص پراید را عرضه کند، سهم قابل توجهی از بازار را در اختیار می‌گرفت.

امروزه تولید پراید متوقف شده است اما در طول بیش از دو دهه سایپا آن‌قدر پراید به بازار عرضه کرد که تا مدت‌ها این خودرو را در کوچه‌ها و خیابان‌های ایران خواهیم دید. علاوه بر آن تولید نسخه وانت این خودرو با نام سایپا 151 همچنان ادامه دارد. به همین دلیل بسیاری از مصرف‌کنندگان مالک یک خودرو پراید هستند، از این رو یافتن بهترین لاستیک مناسب پراید برای آن‌ها اهمیت دارد. در این مقاله از مجله رسا به بررسی و معرفی بهترین لاستیک برای پراید خواهیم پرداخت. پس اگر مالک یک پراید هستید و قصد دارید تایرهای اتومبیل خود را تعویض کنید، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

سایز مناسب لاستیک پراید

پیش از معرفی بهترین لاستیک مخصوص پراید، لازم است تا به سایز لاستیک این خودرو اشاره کنیم. رینگ پراید به صورت استاندارد از نوع 13 اینچی فولادی یا آلیاژی است. بنا بر اعلام کارخانه، لاستیک استاندارد و مناسب این خودرو سایز 165/65R13 است. با این حال مالکان پراید می‌توانند از تایرهای پهن‌تر نیز استفاده کنند.

سایز مناسب لاستیک پراید

اگر مالک یک پراید هستید و تمایل دارید بدون تعویض رینگ از تایرهای پهن‌تر بهره ببرید، می‌توانید تایرهای سایز 175/60R13 یا 185/60R13 را برای پراید خود انتخاب کنید. خوشبختانه در طول سالیان گذشته تولیدکنندگان ایرانی انواع مختلفی از تایرهای پهن را روانه بازار کرده‌اند. از این رو مصرف‌کنندگان و مالکان محصول اقتصادی سایپا برای یافتن بهترین لاستیک مناسب پراید با دردسر خاصی مواجه نخواهند شد.

مزایای لاستیک پهن برای پراید

استفاده از لاستیک‌های پهن‌تر در خودروهای دهه 1980 و 1990 میلادی بسیار مرسوم بود. پراید نیز خودرویی متعلق به دهه 1980 میلادی است، از این رو استفاده از تایر پهن برای آن مزایای مختلفی را به همراه خواهد داشت. از نظر برخی مالکان این خودرو، بهترین لاستیک مناسب پراید تایر پهن است.

نخستین مزیت استفاده از تایر پهن برای خودرو پراید، افزایش زیبایی خودرو است. استفاده از تایرهای پهن باعث می‌شود تا خودرو شما کمی اسپرت به نظر برسد و همین مسئله باعث تقویت حس زیبایی آن می‌شود. علاوه بر آن پراید یک خودرو مرسوم در کشور ما است و استفاده از تایرهای پهن به شما کمک می‌کند تا اتومبیل خود را نسبت به سایر خودروها متمایز جلوه دهید.

بزرگترین مزیت استفاده از تایر پهن برای پراید، بهبود هندلینگ و چسبندگی خودرو است. تایرهای پهن سطح مقطع بزرگتری دارند و در شرایط عادی ارتباط بهتری با سطح جاده برقرار می‌کنند. از این رو میزان چسبندگی اتومبیل شما افزایش خواهد یافت. افزایش میزان چسبندگی باعث دو مزیت دیگر نیز می‌شود. این مزایا بهبود سیستم ترمز و افزایش فرمان پذیری خودرو هستند.

مزایای لاستیک پهن برای پراید

هر چقدر تایر اتومبیل شما چسبندگی بیشتری با سطح جاده داشته باشد، هنگام توقف ترمزها به صرف نیروی کمتری نیاز خواهند داشت. از سوی دیگر چسبندگی بهتر به بهبود فرمان‌پذیری اتومبیل شما کمک می‌کند. در این وضعیت تایرها ارتباط بهتری با سطح جاده دارند و با چرخش فرمان، خودرو نیز به سمت دلخواه شما حرکت خواهد کرد.

معایب لاستیک پهن برای پراید

ممکن است مزایای استفاده از تایر پهن این تصور را به وجود آورد که بهترین لاستیک برای پراید، تایر پهن است. با این حال استفاده از تایر پهن معایبی را نیز به همراه دارد. از این رو برخی مالکان ترجیح می‌دهند تا تایر سایز استاندارد را برای اتومبیل خود انتخاب کنند. بهتر است بدانید که استفاده از تایر پهن سه مشخصه اتومبیل شما را تغییر می‌دهد. این مشخصه‌ها شامل مصرف سوخت، اعداد سرعت روی کیلومتر شمار و همچنین شتاب خودرو هستند.

می‌توان گفت که بزرگترین عیب استفاده از لاستیک پهن برای خودرو پراید، افزایش بیش از حد مصرف سوخت خودرو است. این مسئله در پراید بیشتر از خودروهای بزرگتر احساس می‌شود، چرا که پیشرانه پراید کم حجم است و راندمان چشمگیری ندارد. استفاده از تایرهای پهن سبب می‌شود تا پیشرانه نیروی بیشتری را برای به حرکت درآوردن چرخ‌ها صرف کند، در نتیجه مصرف سوخت خودرو افزایش خواهد یافت.

معایب لاستیک پهن برای پراید

وزن بیشتر لاستیک‌های پهن سبب می‌شود تا علاوه بر افزایش مصرف سوخت، شتاب اتومبیل شما نیز کاهش یابد. حرکت دادن چرخ‌های سنگین‌تر، به صرف زمان بیشتری نیاز دارد و همین مسئله باعث کاهش شتاب خودرو می‌شود.

در نهایت سومین عیب استفاده از لاستیک پهن برای پراید، هزینه بیشتری است که برای خرید این نوع از لاستیک باید صرف کرد. تایرهای پهن در مقایسه با تایرهای استاندارد از قیمت بیشتری برخوردار هستند و برای خرید آن‌ها به بودجه بیشتری نیاز دارید. همین عامل به تنهایی باعث می‌شود تا بسیاری از مصرف‌کنندگان، بهترین لاستیک مخصوص پراید را از بین انواع محصولات استاندارد انتخاب کنند.

بهترین لاستیک ایرانی برای پراید

نوبت آن رسیده است که بهترین لاستیک مناسب پراید از بین برندهای ایرانی را انتخاب کنیم. به عقیده بسیاری از مالکان این خودرو، پراید یک خودرو ایرانی است و بایستی برای آن از لاستیک ایرانی استفاده کرد. تولیدکنندگان ایرانی انواع مختلفی از تایر پراید را روانه بازار کرده‌اند، از این رو مالکان پراید با تنوع گسترده‌ای از گزینه‌های متنوع روبرو هستند. علاوه بر این موارد اگر علاقه‌مند هستید که بدانید «با معنای اعداد و کد های روی لاستیک خودرو آشنا شوید» می‌توانید روی لینک درج شده کلیک کنید و مقاله مورد نظر را مطالعه کنید.

بهترین لاستیک مخصوص پراید از برند یزد تایر

بنا بر اعتقاد اکثر مصرف‌کنندگان ایرانی، لاستیک‌های یزد تایر بالاترین سطح کیفیت را بین انواع تایرهای ایرانی دارند؛ بنابراین بدیهی است که برخی مالکان پراید به خرید لاستیک از برند یزد تایر علاقه‌مند باشند.

یزد تایر لاستیک مخصوص پراید را در انواع استاندارد و پهن تولید می‌کند. اگر به تایر استاندارد علاقه دارید، لاستیک ساترن یزد تایر گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. با این حال برای علاقه‌مندان به تایرهای پهن، مدل‌های اورانوس و مارس از سری محصولات یزد تایر مناسب خواهد بود.

زمان تعویض لاستیک

بهترین لاستیک مناسب پراید از برند بارز

بارز نامی آشنا برای مصرف‌کنندگان ایرانی است. این برند انواع مختلف لاستیک خودروهای سبک و سنگین را به تولید می‌رساند و تولیدات آن از نظر کیفیت در سطح قابل قبولی طبقه‌بندی می‌شوند. وجه تمایز محصولات بارز، فرسایش کمتر آن‌ها است؛ بنابراین اگر دوام تایر برای شما در اولویت است، خرید لاستیک بارز برای پراید می‌تواند راضی کننده باشد. بارز نیز همانند یزد تایر، تایر مخصوص پراید را در انواع استاندارد و پهن به تولید می‌رساند. این برند دو مدل لاستیک استاندارد پراید در سبد محصولاتش دارد که شامل مدل‌های P648 و P660 هستند. مدل P601 نیز لاستیک پهن بارز برای پراید است.

بهترین لاستیک مخصوص پراید از برند کویر تایر

کویر تایر به همراه یزد تایر و بارز، سه تولیدکننده مشهور لاستیک در ایران هستند. محصولات کویر تایر در سطح قابل قبولی از کیفیت و قیمت قرار دارند. خودروسازان داخلی امروزه از لاستیک‌های کویر تایر به عنوان تایر استاندارد خودروهای صفرکیلومتر استفاده می‌کنند. کویر تایر لاستیک استاندارد پراید را با مدل ‌‌KB26 به تولید رسانده است. برای علاقه‌مندان به تایرهای پهن نیز مدل KB-2000 به بازار عرضه شده است.

چه زمانی برای تعویض لاستیک پراید اقدام کنیم؟

اکنون که با بهترین لاستیک مناسب پراید آشنا شدید، نوبت به زمان تعویض تایرها می‌رسد. به طور مرسوم تایرها در بازه زمانی 5 الی 6 ساله نیاز به تعویض دارند. البته این زمان مربوط به استفاده مرسوم از خودرو است که شامل 20 الی 25 هزار کیلومتر کارکرد در سال می‌شود. با توجه به اینکه بسیاری از خودروهای پراید در ناوگان حمل بار و مسافر مشغول به فعالیت هستند، موعد تعویض لاستیک پراید ممکن است زودتر از پنج سال فرا برسد.

لاستیک مناسب پراید

بهترین راه برای اینکه متوجه شوید زمان تعویض لاستیک فرا رسیده است یا خیر، سنجش میزان آج تایر است. برای این کار می‌توانید از ابزارهای اندازه‌گیری دقیق یا یک سکه استفاده کنید. البته برای سنجش آج لاستیک وسیله‌ای تخصصی به نام عمق سنج ارائه شده است. اگر آج لاستیک کمتر از 1.66 میلی‌متر باشد، زمان تعویض آن فرا رسیده است. علاوه بر آن بررسی ظاهری ساختار تایر نیز خبر از وضعیت آن می‌دهد. اگر ساختار تایر شروع به فروپاشی کرده باشد، نیاز به خرید تایر جدید را احساس خواهید کرد.

جمع بندی

پراید یک خودرو اقتصادی و پرفروش در کشورمان است که از حدود سه دهه پیش تاکنون روی خط تولید سایپا قرار دارد. تنوع مدل‌های پراید و گستردگی فروش این خودرو موجب شده است تا رقابت برای ارائه بهترین لاستیک مخصوص پراید بین تولیدکنندگان ایرانی و عرضه‌کنندگان تایرهای وارداتی افزایش یابد. پراید در قالب وانت همچنان روی خط تولید سایپا قرار دارد و بنابراین همچنان نیاز به تایر این خودرو چشم‌گیر است.

سوالات متداول

  • آیا می‌توان تنها یک یا دو تایر پراید را تعویض کرد؟

انجام این کار امکان‌پذیر است اما توصیه نمی‌شود. هنگام تعویض تایرها بایستی تمامی لاستیک‌ها تعویض شوند. استفاده ترکیبی از تایرهای جدید و کهنه مشکلات ایمنی را برای خودرو شما و سرنشینان آن به همراه خواهد داشت.

  • فشار باد لاستیک پراید چقدر است؟

فشار باد لاستیک پراید در حالت استاندارد بین 29 تا 31 psi است؛ اما برای حصول نتیجه مناسب می‌توانید این فشار را روی 30 psi ثابت نگه دارید. توجه داشته باشید که با تغییر رینگ و لاستیک خودرو نسبت به ابعاد استاندارد، این عدد نیز تغییر می‌کند.

  • لاستیک پراید با چه خودروهایی مشترک است؟

لاستیک پراید علاوه بر پراید و پراید وانت، در برخی خودروهای اقتصادی مجهز به رینگ 13 اینچی نیز قابل استفاده است. رنو پی کی، دوو ماتیز و ام وی ام 110 از تایرهای مشابه پراید بهره می‌برند.

امتیازدهی

0%

امتیاز کاربران: 4.7 ( 1 رای)

سعید رنجبر

سعید رنجبر هستم، مدیر آژانس دیجیتال مارکتینگ رسا من عاشق دنیای بی‌انتهای محتوا هستم و از اینکه بتونم یک متن جذاب بنویسم لذت می‌برم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا