خودرو
موضوعات داغ

بهترین لنت ترمز های ایرانی بازار داخلی را بشناسید

با بهترین لنت ترمز های ایرانی آشنا شوید

سیستم ترمز، بی‌شک از مهم‌ترین اجزای یک اتومبیل است و نقشی اساسی در ایمنی سرنشینان ایفا می‌کند. ترمز اتومبیل اجزا و قسمت‌های متنوعی دارد؛ اما بخشی که رانندگان و مصرف کنندگان بیشتری با آن سر و کار دارند لنت ترمز است، چون این قطعه تنها بخش مصرفی در سیستم ترمز بوده که در فواصلی باید آن را تعویض و سرویس کرد. به دلیل اهمیت سیستم ترمز، بسیار مهم است که در هنگام تعویض لنت، از بهترین و مرغوب‌ترین لنت ترمزهای بازار استفاده کنید. در ادامه‌ این مطلب از مجله رسا به بررسی و معرفی بهترین لنت ترمز ایرانی و بهترین برند لنت ترمز ایرانی خواهیم پرداخت.

لنت ترمز چیست و چگونه کار می کند؟

لنت ترمز قطعه‌ای کفشک مانند است که درون کالیپر ترمز خودرو جای می‌گیرد. لنت ترمز بین دیسک ترمز و پیستون کالیپر قرار دارد. زمانی که راننده پای خود را روی پدال ترمز فشار می‌دهد سیستم ترمز فعال شده و فشار روغن از سمت بوستر به سمت کالیپرها وارد می‌شود. در این هنگام فشار روغن پیستون موجود درون کالیپر را به جلو هل داده و باعث حرکت لنت ترمز به سمت دیسک ترمز می‌شود. سطح لنت ترمز از موادی با قابلیت اصطکاکی زیاد تشکیل شده است و به همین دلیل لنت با فشرده شدن روی دیسک، مقاومت بالایی را ایجاد می‌کند که منجر به کاهش سرعت خودرو می‌شود.

لنت ترمز چیست و چگونه کار می کند؟

در طی این فرایند لنت ترمز بخشی از سطح خود را از دست می‌دهد و ضخامت آن کاهش میابد. به همین دلیل است که پس از چند ده هزار کیلومتر لنت ترمز به اتمام می‌رسد و باید زودتر آن را با لنت‌های نو جایگزین کنیم. عدم تعویض لنت ترمز در زمانی که لنت‌ها به اتمام رسیده‌اند می‌تواند منجر به آسیب دیدن بقیه بخش‌های سیستم ترمز مانند دیسک شود.

انواع جنس لنت خودرو

فرقی نمی‌کند که بهترین لنت ترمز ایرانی را انتخاب کنید یا بهترین لنت ترمز خارجی، تمامی لنت‌های ترمز از ۴ جنس اصلی برخوردارند که شامل لنت سرامیکی، لنت نیمه متالیک، لنت ارگانیک بدون آزبست و لنت کم فلز بدون آزبست می‌شوند. در ادامه هر یک از این ۴ نوع لنت ترمز را معرفی خواهیم کرد:

لنت ترمز سرامیکی

لنت‌های ترمز سرامیکی گران قیمت‌ترین و بهترین لنت‌های ترمز هستند. این لنت‌ها هم صدای بسیار کمی تولید می‌کنند و هم دوام مناسبی دارند. قدرت ترمز گیری لنت‌های سرامیکی نیز بسیار خوب است.

لنت ترمز نیمه متالیک

لنت ترمزهای نیمه متالیک به قیمت ارزان و دوام مناسب شهرت دارند. بیش از نیمی از ترکیبات این لنت‌ها را مواد فلزی تشکیل داده‌اند و به همین دلیل است که آن‌ها را لنت نیمه متالیک می‌نامند. از معایب لنت‌های نیمه متالیکی می‌توان به تولید صدای بیشتر در مقایسه با لنت‌های سرامیکی و کاهش عملکرد در دمای خیلی پایین اشاره کرد.

لنت ترمز ارگانیک بدون آزبست

لنت ترمز ارگانیک بدون آزبست همان‌طور که از نامش پیداست فاقد ماده سمی و سرطان‌زای آزبست است. از این نظر می‌توان این لنت‌ها را کم‌خطر برای تماس دسته بندی کرد. لنت ترمز ارگانیک معمولاً از موادی همچون فیبر، شیشه، پلاستیک و کولار تولید می‌شود. از معایب لنت ترمزهای ارگانیک باید به عمر کم و تولید زیاد گرد سیاه روی رینگ‌های خودرو اشاره کرد.

لنت‌های کم فلز بدون آزبست

لنت‌های کم فلز بدون آزبست

این دسته از لنت‌های ترمز به دلیل استفاده از ترکیبات فلزی نظیر مس و فولاد قابلیت دفع حرارت بالایی دارند. این توانایی سبب شده است تا کارایی لنت‌های کم فلز بدون آزبست نسبتاً بالا باشد. از ایرادات این نوع لنت‌ها می‌توان به تولید صدا و البته تولید گرد سیاه روی رینگ چرخ خودرو اشاره کرد. ناگفته نماند که اگر تمایل دارید اطلاعات کاملی درباره انواع لنت ترمز را بدست آورید، می‌توانید مقاله «بررسی انواع لنت ترمز خودرو» را مطالعه کنید.

بهترین برند های لنت ترمز ایرانی

برای پیدا کردن بهترین لنت ترمز ایرانی ابتدا دفترچه راهنمای اتومبیل خود را مطالعه کنید تا ببینید سازنده چه نوع لنت ترمزی را برای خودرو پیشنهاد کرده است. سپس می‌توانید به وبسایت ما سری بزنید و از بین برندهای معتبر داخلی نظیر پارس، امکو، برنتا و آسیالنت، لنت ترمز مناسب برای خودروتان را انتخاب کنید.

راهنمای خرید لنت ترمز ایرانی

پیش از انتخاب لنت ترمز برای خودروتان بهتر است بدانید که سازنده چه نوع لنت ترمزی را برای خودرو در نظر گرفته است. گرچه بسیاری از مشتریان از کیفیت خودروهای داخلی ناراضی‌اند اما به یاد داشته باشید در بحث نگهداری و سرویس هیچ مرجعی بالاتر از سازنده خودرو وجود ندارد.

راهنمای خرید لنت ترمز ایرانی برای اکثر خودروهای داخلی مانند پژو ۴۰۵، سمند، دنا، پراید و پژو پارس می‌توانید به سراغ لنت‌‌های ارگانیک بروید. در لیست بهترین لنت ترمز ایرانی تعداد زیادی لنت ترمز ارگانیک دیده می‌شوند که از آن‌ها می‌توانید استفاده کنید. همیشه پس از تعویض لنت‌ها به یاد داشته باشید که لنت‌های ترمز نیاز به آب بندی دارند و ممکن است چند روزی ترمز خودرو کارایی قابل قبولی نداشته باشد. این طبیعی است و پس از چندین کیلومتر رانندگی، لنت‌های نو اصطلاحاً روی دیسک‌ها خوابیده و قدرت ترمز گیری مانند روز اول می‌شود.

یک لنت ترمز خوب باید چه مشخصاتی داشته باشد؟

سر نخوردن روی دیسک

یک لنت خوب باید برترین اصطکاک را با دیسک ترمز داشته باشد تا بتواند از تمام توان سیستم ترمز برای متوقف کردن خودرو استفاده کند. یک لنت نامرغوب ممکن است در ترمز گیری‌های شدید روی دیسک سر بخورد. سر خوردن لنت روی دیسک یعنی عملاً توانایی توقف خودرو وجود ندارد و می‌تواند در مواقع اضطراری بسیار خطرناک باشد. برندهایی نظیر الیگ و پارس که از بهترین برندهای لنت ترمز ایرانی‌اند از نظر سر خوردن لنت روی دیسک تست شده و مطمئن هستند.

ترمز گیری آنی

در هنگام انتخاب بهترین لنت ترمز ایرانی دقت کنید که قدرت ترمز گیری لنت بالا باشد. استفاده از مواد مرغوب در ساخت لنت ترمز می‌تواند کارایی آن در هنگام ترمز گیری تا حد زیادی افزایش دهد. برخی از لنت‌ها هستند که در هنگام داغ شدن یا سرمای بیش از حد دچار افت عملکرد می‌شوند. اگر محل زندگی شما و مسیری که خودرو را استفاده می‌کنید شرایط جوی متفاوت و بسیار گرم یا سرد دارد بهتر است از این‌گونه لنت‌ها دوری کنید.

بی صدایی

یک لنت خوب در هنگام ترمز گیری نباید صدا بدهد. صدا دادن لنت ترمز یک نشانه بد است و می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد. صدای سوت در هنگام ترمز گیری گرچه در هنگام تمام شدن لنت نیز ایجاد می‌شود اما اگر خودروی شما لنت نو دارد یا هنوز سطح لنت آن تمام نشده است و همچنان صدای سوت می‌شنوید یعنی لنت‌های نامرغوبی خریداری کرده‌اید.

نحوه تشخیص زمان تعویض لنت

برعکس خیلی از قطعات مصرفی در خودرو، لنت ترمز کیلومتر یا زمان خاصی ندارد. همچنین لنت ترمز تاریخ انقضا نیز ندارد و اگر خودرویی حتی برای سالیان طولانی خاموش در گوشه پارکینگ خوابیده باشد همچنان لنت‌های آن قابل استفاده و قابل اطمینان خواهند بود.

تمام شدن لنت ترمز علائم مختلفی دارد، مهم‌ترین این علائم شامل کاهش توان ترمز گیری و شنیده شدن صدای سوت در هنگام ترمز گیری هستند. برخی از خودروهای داخلی به سنسور لنت مجهز هستند و در صورت تمام شدن لنت ترمز یک چراغ در پشت آمپرها روشن می‌شود تا راننده در اسرع وقت نسبت به تعویض لنت ترمز اقدام کند. در این هنگام توصیه اکید ما انتخاب بهترین برند لنت ترمز ایرانی است تا هم خیالتان از بابت کیفیت ترمز گیری و ایمنی خودرو راحت بوده و هم نگرانی از آسیب دیدن سایر قطعات سیستم ترمز وجود نداشته باشد.

نحوه تشخیص زمان تعویض لنت

در بعضی از خودروها یک سنسور روی لنت قرار دارد که در زمان تمام شدن لنت ترمز، می‌تواند از طریق یک چراغ هشدار در مجموعه نشان دهنده‌ها راننده را از زمان تعویض لنت آگاه کند. در چنین خودروهایی باید در هنگام تعویض لنت ترمز حتماً سیم‌های مربوط به این سنسور را هم نصب کرد.

سخن پایانی

در مورد تعویض لنت ترمز و سرویس سیستم ترمز خودرو سهل انگاری نکنید و بهتر است در هنگام نیاز به لنت ترمز نو، بهترین برند لنت ترمز ایرانی را برای خودروتان انتخاب کنید. یک لنت ترمز خوب تضمین کننده توان ترمز گیری است و وضعیت لنت‌ نیز رابطه مستقیمی با ایمنی خودرو دارند. در هنگام خرید لنت ترمز برای خودرو، خود را به لنت‌های لزوماً ارزان قیمت محدود نکنید، چون آن‌ها فقط در لحظه خرید برای شما صرفه اقتصادی دارند ولی در طولانی مدت و با آسیب زدن به دیگر اجزای سیستم ترمز، هزینه‌های زیادی روی دست شما خواهند گذاشت.

معیارهای ذکر شده در بالا برای خرید لنت را در نظر بگیرید و برای اینکه خیالتان از بابت کیفیت و کارایی لنت ترمز راحت باشد سعی کنید سراغ بهترین برندهای لنت ترمز ایرانی بروید. رویت نشان استاندارد و خریداری از فروشنده معتبر اولین گام در خرید لنت است. عملیات تعویض لنت ترمز خودروی خود را نیز به یک مکانیک ماهر بسپارید تا با کیفیت و دقت کافی لنت‌های شما را تعویض کند.

سوالات متداول

  • از کجا متوجه شویم لنت ترمز خودرو تمام شده است؟

اصلی‌ترین علائم تمام شدن لنت ترمز خودرو کاهش توان ترمز گیری و شنیده شدن صدای سوت در هنگام ترمز گیری هستند.

  • دلیل صدای سوت در لنت نو چیست؟

یک لنت نو در هنگام ترمز گیری نباید صدا بدهد. اگر لنت نوی خودروی شما صدا دارد یعنی مواد ناخالصی زیادی در ساخت آن بکار رفته‌اند که حاکی از بی‌کیفیت بودن لنت ترمز است.

  • منظور از گوشت لنت چیست؟

لنت ترمز دارای دو بخش فلزی و فریکشن است. بخش فلزی تنها نقش پایه را دارد و این قسمت فریکشن است که با دیسک ترمز تماس داشته و باعث کاهش سرعت می‌شود. این بخش فریکشن را اصطلاحاً گوشت لنت می‌نامند.

  • اگر لنت ترمز را تعویض نکنیم چه می‌شود؟

تأخیر در تعویض لنت ترمز می‌تواند سبب تمام شدن سطح اصطکاکی یا فریکشن لنت شده و باعث برخورد پلیت فلزی لنت با دیسک ترمز خودرو شود. در این صورت دیسک ترمز خودرو نیز آسیب خواهد دید و هزینه گزافی را برای تعمیر آن باید پرداخت کنید.

امتیازدهی

امتیاز کاربران: 4.8 ( 2 رای)

سعید رنجبر

سعید رنجبر هستم، مدیر آژانس دیجیتال مارکتینگ رسا من عاشق دنیای بی‌انتهای محتوا هستم و از اینکه بتونم یک متن جذاب بنویسم لذت می‌برم

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا