سلامت و زیبایی
موضوعات داغ

SPF در کرم ضد آفتاب چیست و چه مزایایی دارد؟

همه چیز درباره SPF کرم ضد آفتاب

در طول سال‌های گذشته، آگاهی مردم درباره مضرات تابش‌های مضر اشعه ماوراء بنفش خورشید به پوست افزایش یافته است. گرچه آفتاب در زمان‌های مناسب می‌تواند برای سلامت پوست مفید باشد، اما اگر پوست ما بدون محافظت و مستقیماً با این اشعه در تماس باشد، ممکن است با مشکلاتی مانند آفتاب سوختگی، ایجاد چروک، لکه‌های پوست و حتی افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست همراه باشد. با افزایش آگاهی از خطرات تابش خورشید، استفاده از محصولات ضد آفتاب در روزمره جزئی ضروری از مراقبت از پوست شده است. در این راستا، یکی از سوالاتی که پیش از  انتخاب یک کرم ضد آفتاب موثر و اثربخش، مطرح می‌شود این است که SPF در کرم ضد آفتاب چیست و چه مزایایی دارد؟

در این مقاله از مجله رسا، به بررسی عمیق‌تر SPF در کرم‌های ضد آفتاب پرداخته خواهد شد. ابتدا مفهوم SPF و نحوه عملکرد آن را توضیح داده، سپس به بررسی مزایا و فواید استفاده از کرم‌های ضد آفتاب با SPF مختلف می‌پردازیم. با مطالعه این مطلب از مجله رسا، شما بهتر می‌توانید درباره اهمیت SPF در کرم‌های ضد آفتاب اطلاعاتی کسب کنید و توانایی انتخاب محصول مناسب برای محافظت از پوست خود را داشته باشید.

SPF ضد آفتاب چیست؟

SPF مخفف کلمه Sun Protection Factor یک واحد اندازه گیری علمی است و درک روشنی از اینکه یک کرم ضد آفتاب خاص تا چه حد آسیب پوست را کاهش می‌دهد را ارائه خواهد داد. زمانی که از کرم ضد آفتاب استفاده نکنید، اشعه UVB به پوست شما نفوذ می‌کند و باعث قرمز شدن آن می‌شود. در واقع SPF بر بازه زمانی نفوذ این اشعه به پوست تأکید دارد و آن را محاسبه می‌کند.

SPF ضد آفتاب چیست؟

به عبارت دیگر، این ضریب با تقسیم مقدار تابش نور خورشید که برای قرمز شدن پوست با ضدآفتاب لازم است، بر مقدار تابش نور خورشید که برای قرمز شدن پوست بدون ضد آفتاب لازم است، محاسبه می‌شود. این تخمین بر اساس استفاده از دو میلی گرم ضد آفتاب در هر سانتی متر مربع از سطح پوست است.

اگر پوست دارای ضد آفتاب 15 برابر بیشتر از پوست بدون ضد آفتاب دوام داشته باشد، SPF ضد آفتاب 15 خواهد بود. بر این اساس، اگر پوست محافظت نشده شما در مدت 10 دقیقه در معرض اشعه ماوراء بنفش آفتاب بسوزد، با ضد آفتابی که SPF 30 دارد می‌تواند شما را تا 300 دقیقه یا پنج ساعت از آفتاب سوختگی محافظت کند.

درصد مناسب SPF در کرم ضد آفتاب

زمانی که زیر نور خورشید قرار می‌گیرید، در معرض دو نوع اشعه ماوراء بنفش A و B قرار دارید که به شدت مضر هستند. SPF یک عدد است، به عنوان مثال SPF 15 نشان می‌دهد کرم ضد آفتاب چقدر از پوست شما در برابر اشعه UVB محافظت می‌کند. هر چه SPF بالاتر باشد، محصول مدت زمان بیشتری از پوست شما محافظت خواهد کرد. همه محصولات ضدآفتاب باید دارای برچسب SPF باشند و شماره این شاخص را نشان دهند. این محصولات همچنین باید نشان دهند که آیا کرم ضد آفتاب تست طیف گسترده را گذرانده است یا خیر.

طبق تحقیقات سازمان غذا و داروی آمریکا، spf مناسب برای پوست 15 به بالا است و اگر با اقدامات دیگری مانند عینک آفتابی و پرهیز از قرار گرفتن در معرض آفتاب ظهر ترکیب شود می‌توانید از آفتاب سوختگی، پیری پوست و مهم‌تر از همه از سرطان پوست پیشگیری کنید.

سطوح حفاظت SPF به طور کلی به شرح زیر است:

  • حفاظت کم: SPF کمتر از 15
  • حفاظت متوسط: SPF ۱۵ تا ۲۹
  • محافظت خوب: SPF ۳۰ تا ۴۹
  • محافظت عالی: SPF بیشتر از ۵۰

سطح محافظت در برابر اشعه UVA نیز باید متناسب با سطح SPF که سطح محافظت در برابر اشعه UVB را نشان می‌دهد افزایش یابد. یک کرم ضد آفتاب با SPF کمتر از 15 نمی‌تواند ادعا کند که از محافظت گسترده‌ای برخوردار است.

نکاتی که باید هنگام خرید ضد آفتاب

ضدآفتاب‌هایی با SPF بالا، در دسته پرفروش‌ترین لوازم آرایشی در دنیا قرار می‌گیرند که در گروه‌های سنی مختلف استفاده می‌شوند. حال که به خوبی دانستید SPF در کرم ضد آفتاب چیست، زمان آن فرارسیده تا بدانید که یک ضد آفتاب خوب ویژگی‌های مختلفی دارد و در هنگام خرید ضد آفتاب باید به چه مواردی توجه کنید:

ساختار ضد آفتاب

اساسی‌ترین نکته‌ای که در خرید ضد آفتاب باید به آن توجه کنید نوع ساختار و بافت ضد آفتاب است. این محصولات در اشکال مختلف مایع، استیک، کرم، ژل و غیره موجود هستند که بسته به محل استفاده (پوست یا بدن)، میزان قرار گرفتن در معرض آفتاب و مواردی از این قبیل، می‌توانید ضد آفتاب مناسب خود را خریداری کنید.

نکاتی که باید هنگام خرید ضد آفتاب

بررسی تاریخ تولید و انقضای ضد آفتاب

تمام محصولات آرایشی و بهداشتی مانند محصولات غذایی باید دارای برچسب تاریخ تولید و انقضا باشند. همان‌طور که نمی‌خواهید مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته را وارد بدن خود کنید، بهتر است ضد آفتاب تاریخ مصرف گذشته نیز خریداری نکنید.

بررسی سطح SPF

کرم‌های ضد آفتاب با SPF 15 می‌توانند تا 93 درصد از اشعه ماوراء بنفش جلوگیری کنند و این محافظت در ضد آفتاب‌های با SPF 30 به 97 درصد می‌رسد. این درصدهای محافظت در SPF بالاتر بیشتر است. بهترین ضد آفتابی که می‌توانید با اطمینان استفاده کنید باید SPF 30 یا بالاتر داشته باشد.

انتخاب ضد آفتاب مناسب برای پوست

نکته دیگری که هنگام خرید ضد آفتاب باید به آن توجه کنید نوع پوست شما است. اگر پوست شما چرب، خشک، مختلط یا حساس است، باید ضدآفتاب مناسب خود را خریداری کنید.

خرید از برندهای معتبر

بهتر است فقط به حرف‌های فروشندگان بسنده نکنید و حتماً در مورد برندهایی که به شما معرفی می‌کنند تحقیق کنید. اگرچه صرفاً سن یک برند نمی‌تواند کیفیت محصولات آن را تضمین کند، اما بهتر است نظرات کسانی که از یک محصول استفاده کرده‌اند را مطالعه کنید.

ضدآفتاب‌های ضدآب برای استفاده روزمره مناسب نیستند

ضد آفتاب‌هایی که می‌توانند در برابر آب مقاومت بیشتری داشته باشند برای زمانی که قصد شنا دارید یا برای تمرینات سنگین و تعریق مناسب هستند. این ضدآفتاب‌ها می‌توانند از پوست مرطوب شما در برابر اشعه ماوراء بنفش برای مدت طولانی‌تری نسبت به محصولات معمولی محافظت کنند.

خرید یک ضد آفتاب گران قیمت دلیلی بر بالا بودن کیفیت آن نیست

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که فکر می‌کنید هر محصول گران قیمتی خوب است، باید بگوییم که کاملاً در اشتباهید. اگرچه ممکن است محصولات ارزان قیمت کیفیت خیلی بالایی نداشته باشند، اما بهتر است هنگام انتخاب هر محصول آرایشی، سازگاری آن را با پوست و بدن خود در نظر بگیرید. خارجی بودن یا قیمت بالای یک محصول نمی‌تواند تضمین کند که خرید این محصول انتخاب خوبی برای شما است.

نحوه انتخاب کرم ضد آفتاب با SPF مناسب پوست

همان‌طور که پیشتر هم اشاره کردیم، فاکتور محافظت از آفتاب یا SPF درصد اشعه UVB جذب شده توسط ضد آفتاب را نشان می‌دهد. واقعیت این است که سطح SPF می‌تواند شما را گمراه کند و به عنوان مثال برای یک ضد آفتاب با فاکتور محافظتی 100 بسیار بیشتر هزینه کنید؛ اما در واقعیت در این صورت محافظت از پوست شما در برابر اشعه UVB تنها دو درصد بیشتر ازSPF30  خواهد بود.

نحوه انتخاب کرم ضد آفتاب با SPF مناسب پوست

توجه داشته باشید که SPF فقط نشان دهنده توانایی یک ضد آفتاب برای محافظت از پوست شما در برابر اشعه‌های UVB  است و از ورود اشعه UVA به پوست شما محافظت نمی‌کند. در حالی که هر دوی این امواج می‌توانند سلامت پوست شما را به خطر بیندازند. بهترین spf برای ضد آفتاب 30 است و بیشتر یا کمتر برای استفاده روزانه باید تحت نظر متخصص انجام شود.

برخی مطالعات نشان داده‌اند که SPFهای بالا باعث می‌شوند اشعه UVA بیشتری به پوست شما برسد، در حالی که محافظت بیشتری در برابر اشعه‌های UVB ایجاد نمی‌کند. توجه داشته باشید که SPF هیچ ربطی به مدت زمان ماندگاری یک ضد آفتاب ندارد و اعداد بالاتر برای این فاکتور به معنای طولانی‌تر بودن اثر ضد آفتاب نیست. همچنین اگر برای استفاده طولانی‌تر (مثل شنا در استخر) از ضد آفتاب استفاده می‌کنید و یا اگر میزان تعریق شما زیاد است، SPF باید حداقل 50 باشد. علاوه بر این موارد اگر می‌خواهید نکات جامعی را درباره نحوه صحیح استفاده از کرم ضد آفتاب بدانید، روی لینک درج شده کلید کنید.

سخن پایانی

در پایان مقاله «SPF در کرم ضد آفتاب چیست» بهتر است به این موضوع نیز اشاره کنیم که اشعه ماوراء بنفش یا UV خورشید در دو موج UVA و UVB به زمین می‌رسد. این امواج ارتباط مستقیمی با افزایش سن، چین و چروک و لکه‌های پوستی دارند. در واقع این امواج باعث تحریک تولید ملانین در پوست شده و در نتیجه باعث ایجاد کک و مک و خال می‌شود. جدای از پیری و لکه‌های پوستی، نشانه واضحی از آسیب ناشی از نور خورشید سوزش پوست شما است که منجر به ایجاد لکه‌های قرمز و خارش پوست می‌شود. با گذشت زمان، هر چه بیشتر دچار آفتاب سوختگی شوید، احتمال ابتلا به مشکلات جدی‌تری مانند سرطان پوست بیشتر می‌شود. در نتیجه انتخاب بهترین ضد آفتاب با SPF مناسب پوست، مانع ایجاد چنین مشکلاتی خواهد شد.

سعید رنجبر

سعید رنجبر هستم، مدیر آژانس دیجیتال مارکتینگ رسا من عاشق دنیای بی‌انتهای محتوا هستم و از اینکه بتونم یک متن جذاب بنویسم لذت می‌برم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا